zdroj: nabytokakuchyne.sk

Tipy jak vyřešit jídelní stůl v malém bytě

zdroj: nabytokakuchyne.sk
zdroj: nabytokakuchyne.sk

Jídelní stůl nesmí v žádném bytě chybět. Jen u stolu se můžete pohodlně a kultivovaně najíst. U stolu se navíc sejdete se svou rodinnou při společném jídle či oslavě narozenin. Klasický jídelní stůl je však dosti rozložitým kusem nábytku a jen těžko ho vtěsnáte do malého bytu. Výrobci si ale jsou tohoto problému vědomi, proto nabízí i řadu úsporně řešených stolů.

Jak vyřešit prostor v malém bytě?

Většina bytů, a bytů v panelácích se to týká především, nedisponuje prostornými místnostmi. Ale aby se člověk ve svém domově necítil stísněně, je třeba ponechat v každé místnosti dostatek volného prostoru k pohybu. Jak to ale zařídit, aby vám zároveň nechybělo vše potřebné?

Existuje mnoho možností, jak chytře malý prostor vyřešit. Jedním ze základních úkolů bude vyřešit umístění jídelního stolu. Ve většině bytů naleznete pouze malé kuchyně, kam se velký jídelní stůl stěží vejde. Řada rodin je proto nucena umístit jídelní stůl do obývacího pokoje. Ale i tam může stůl překážet.

Díky moderním vymoženostem se však nemusíte omezovat pořízením malého jídelního stolu, ke kterému se v plném počtu sotva vejdete. Máme pro vás hned několik tipů, jak malý prostor vyřešit.

Vyhněte se kulatému stolu!

Přestože kulatý stůl vypadá velmi pěkně a může se zdát, že se kolem něj podaří usadit hodně osob, není kulatý stůl dobrým řešením do malých prostor. V malé místnosti zabere daleko méně místa klasický obdélníkový stůl. Ten má navíc tu výhodu, že ho lze snadno přirazit k jedné stěně místnosti, případně i do rohu místnosti. Odtažením stolu ode zdi a přidáním skládacích jídelních židlí, získáte jedno až dvě místa k sezení navíc.

Jedna z možností řešení rozkládacího stolu, zdroj: nabytokakuchyne.sk
Jedna z možností řešení rozkládacího stolu, zdroj: nabytokakuchyne.sk

Rozkládací stoly

Velmi oblíbeným a jednoduchým řešením malého prostoru jsou stoly rozkládací. Během týdne se lidé doma zpravidla moc neohřejí. Z práce a školy přichází každý jindy, každý proto jindy svačí, nebo i večeří.

Přes týden si tedy i rodina vystačí s malým stolem se dvěma až třemi místy, který v bytě nijak nepřekáží. Na víkendové rodinné obědy nebo sešlosti se stůl snadno rozloží a může poskytnou až dvojnásobek míst k sezení. Stejně snadno se stůl opět složí a po jídle je opět možné se v bytě volně pohybovat.

Jinou variantou rozkládacího jídelního stolu jsou stoly zásuvné. Toto řešení je v současnosti velmi moderní nejen u jídelních stolů, ale například i u konferenčních stolků. Takový jídelní stůl sestává z několika (nejčastěji tří) pod sebe zasunutých stolků. V případě potřeby se z pod hlavní jídelní plochy vysunou další stolky, stůl se tak může zvětšit až trojnásobně.

Sklápěcí stoly

Méně obvyklým řešením jsou stoly sklápěcí. Ty pomohou vyřešit hodně stísněné prostory například v garsoniérách. Sklápěcí stůl se po jídle zaklopí na zeď a v místnosti tudíž nezabírá žádné místo. Moderní sklápěcí stoly lze velmi snadno zamaskovat, tudíž na zdi nepůsobí rušivě a lze je proto umístit i do obývacího pokoje. Nevýhodou je pochopitelně menší pohodlí při sklápění a vyklápění jídelní plochy.

Obdobou sklápěcího stolu je jídelní deska zavěšená s pomocí lanek ke stropu. Závěsný stůl se po jídle vytáhne až ke stropu.

Tip: Vychutnejte si kávičku z nového automatického kávovaru

Výsuvné stoly

Pokud žijete pouze v páru bez dětí nebo pokud snídáte na etapy a nevejde se vám do kuchyně jídelní stůl, oceníte výsuvný stolek. Ten lze zabudovat do kuchyňské linky. Jídelní plocha se velmi snadno vysune stejně jako zásuvka. Při zasunutí tvoří nedílnou součást linky a nepůsobí jinak rušivě.