zdroj: plancher.cz

Posuvné dveře do pouzdra, nebo posuvné dveře na stěnu? Obě mají své pro a proti!

zdroj: plancher.cz
zdroj: plancher.cz

Bez pochyby nejčastějším provedením dveří v České republice jsou klasické otočné dveře. Ty však ve stísněných prostorech mohou být velice nepraktické, a proto jsou do bytů a dalších malých prostor stále populárnější posuvné dveře, které šetří místo a nezasahují do volných prostorů.

V nabídce dnes nalezneme hned dva typy posuvných dveří, které se navzájem liší provedením i způsobem instalace. Konkrétně se jedná o dveře zásuvné do stavebního pouzdra a dveře posuvné na stěnu.

Jaké jsou základní rozdíly mezi dveřmi do pouzdra a na stěnu?

Posuvné dveře na stěnu zasahují do prostoru pouze svoji šířkou, jsou tak mnohem praktičtější než otočné dveře, přesto však omezují v tom smyslu, že ke zdi na níž jsou umístěny posuvné dveře nelze umístit nábytek, zrcadla či obrazy.

Na řadu tedy přicházejí posuvné dveře do pouzdra, které za cenu náročnější montáže zaručí to, že dveře nebudou prakticky žádným způsobem narušovat okolí. Pojďme se na oba typy posuvných dveří podívat podrobněji.

Posuvné dveře do šatny, zdroj: plancher.cz
Posuvné dveře do šatny, zdroj: plancher.cz

Posuvné dveře na stěnu

Posuvné dveře na stěnu využívají systém kladek v zavěšeném tvarovaném ocelovém profilu, ve kterém se pohybují kolečka závěsu upevněného na dveře shora. Pro nejsnazší manipulaci s dveřmi pak může být vodícími kolečky osazena i spodní hrana dveří.

Největším plusem posuvných dveří na stěnu oproti posuvným dveřím do pouzdra je to, že není třeba žádná náročná úprava stěny. Díky tomu se posuvné dveře na stěnu hodí v případech, kdy nechcete, nebo dokonce nemůžete nabourat stěnu. V případě závěsných posuvných dveří na stěnu jsou nároky na zásah do struktury stěny téměř nulové.

Pro instalaci posuvných dveří na stěnu je důležité mít volný prostor podél stěny. Tento prostor musí zůstat volný pro dveře, a neměly by se na něm proto nacházet zásuvky, vypínače, zrcadla, obrazy či nábytek, nejlepší je nechat zeď zcela holou.

Posuvné dveře do pouzdra

Posuvné dveře do pouzdra jsou velice zajímavým řešením interiérových dveří. Jedná se vlastně o způsob otevírání dveří, při kterém se dveře zasunují do předem připraveného pouzdra ve zdi po vodicí liště. Stavební pouzdra je možné instalovat jako jednoduchá, nebo jako dvojitá, která jsou určena pro souběžný posun dvou dveřních křídel naráz.

Posuvné dveře do pouzdra, zdroj: plancher.cz
Posuvné dveře do pouzdra, zdroj: plancher.cz

Otevřené posuvné dveře provzdušní a osvětlí interiér, v nabídce jsou také částečně nebo zcela prosklené dveře, které umožňují pronikání světla i tehdy, když jsou dveře zavřené.

Dle názoru odborníků jsou posuvné dveře do pouzdra tím nejlepším řešením posuvných dveří, jelikož toto provedení opravdu nijak nezasahuje do prostoru kolem dveří. Obávat se nemusíte ani průvanu, těsná stavební pouzdra tento problém eliminují. Veškeré tyto výhody jsou kompenzovány náročnější instalací pouzdra do stěny.

Zavedení pouzdra do stěny navíc není možné u všech stěn, ideálním příkladem stěn, do kterých nelze pouzdro instalovat jsou nosné stěny, naopak nejvhodnější jsou stěny sádrokartonové.