Klady a zápory matrace z paměťové pěny
Paměťová pěna je materiál, který se absolutně dokonale přizpůsobí vašemu tělu, jeho tvaru i hmotnosti. Navíc jsou odolné vůči tlaku, vzdušné a kvalitní za rozumnou cenu, takže si je snadno zamilujete.
Co je paměťová pěna
Paměťová pěna neboli memory foam, je materiál vynalezený původně v 60. letech 20. století pro astronauty NASA. Jejím základem je poměrně obyčejný polyuretan, který se využívá i v pěnových matracích. V tomto případě je ale obohacený o speciální plyny, které materiálu dodají jeho specifické vlastnosti. Tou základní je pohodlnost, která byla prioritou právě pro astronauty, s ohledem na jejich náročnou práci. Později našla uplatnění u atletů a v nemocnicích a dnes ji můžete mít v ložnici i vy.
Výhody matrací z paměťové pěny
Matrace z paměťové pěny jsou jedinečné především v tom, nakolik dokonale se přizpůsobí křivkám lidského těla, aniž by přestaly být pevnou oporou. Přizpůsobivé jsou totiž i obyčejné pěnové měkké matrace, ty ale tělu už neposkytnou téměř žádnou oporu. Matrace z paměťové pěny také nezpůsobují nežádoucí tlak, takže eliminují bolesti zad, krku i celého pohybového ústrojí – a to při spánku v jakékoliv poloze. Vhodné jsou přitom i jako matrace na dvojpostele, neboť nepřenášejí vůbec žádné vibrace, takže vás ani celonoční převalování partnera nijak nevyruší.
Matrace z paměťové pěny jsou navíc antialergické. V tomto syntetickém materiálu se totiž neudržují roztoči.
Nevýhody matrací z paměťové pěny
Objektivní nevýhody u matrací z paměťové pěny nenajdete. Pravdou ale je, že pocitově jsou matrace z paměťové pěny jiné než staré dobré pružinové či pěnové matrace, a pro někoho může být nezvyk natolik velký, že se mu na nich nebude spát pohodlně. Před koupí takovéto matrace si ji proto určitě raději nejprve vyzkoušejte v prodejně.