zdroj: shutterstock.com

Je vhodná doba na nákup, nebo prodej nemovitosti?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Koupě nemovitosti je důležité rozhodnutí, často dokonce rozhodnutí na celý život. Každý pečlivě zvažuje lokalitu, dispozice bytu a dopravní dostupnost. Vyplatí se ale také dobře promyslet načasování koupě. Sledováním vývoje cen na trhu nemovitostí, a v případě financování hypotékou i vývoje výše úrokových sazeb, můžete vystihnout ten správný moment pro výhodnou koupi.

Vývoj cen nemovitostí

V roce 2008 se ceny nemovitostí, především bytů, vyšplhaly na svůj vrchol. Od tohoto roku se začaly postupně snižovat. Tento klesající trend pokračoval ještě na počátku tohoto roku. V dubnu 2013 se objevil náznak zvyšování prodeje bytů. Přesto však lze v blízké budoucnosti předpokládat, že ceny bytů budou víceméně stagnovat a udrží se na současné úrovni. Další pokles cen lze očekávat pouze u bytů v panelových domech.

Mírné snížení cen se může objevit také v nabídce rozestavěných developerských projektů. Poptávka po bytech v moderních bytových komplexech oproti posledním letům mírně klesla.

Přestože ceny bytů jsou momentálně poměrně nízko, vhledem k předpokládané stagnaci cen bytů, není zcela nevhodná doba ani na jejich prodej. V následujících měsících nelze očekávat výrazné změny prodejní ceny směrem nahoru.

Pozemky se naopak jeví jako výhodná investice, poklesu cen úspěšně odolávají, z dlouhodobého hlediska jejich hodnota naopak neustále stoupá.

Hypotéky

I úrokové sazby hypoték se od roku 2008, kdy společně s cenou bytů dosáhly maxima, začaly snižovat. V loňském roce nastal velmi výrazný pokles úrokových sazeb. Banky se přímo předháněly s výhodnými podmínkami zřízení hypotéky. Snižování sazeb plynule pokračovalo až do roku 2013.

V současnosti se zdá, že úrokové sazby klesly na své dno, proto nelze očekávat, že by se v budoucnu mohly objevit ještě výhodnější nabídky bank ohledně půjček na bydlení. Analytikové v tomto roce předpokládají stabilizaci úrokových sazeb a neočekávají výraznější výkyvy směrem nahoru ani dolů.

Ekonomická situace

Před koupí nemovitosti, především při financování hypotékou, je třeba pečlivě zvážit i vaši finanční situaci a její předpokládaný vývoj. V tomto a příštím roce v naší republice pravděpodobně mírně vzroste nezaměstnanost. Velký finanční závazek v případě nejistého postavení v zaměstnání, není právě šťastnou volbou. Je však třeba dobře propočítat rozdíl finanční náročnosti vašeho současného bydlení a výdajů po případné koupi. Pokud bydlíte v pronajatém bytě, je možné, že splátka hypotéky v součtu s měsíčními poplatky za provoz bytu vás finančně nezatíží o mnoho víc než náklady za pronájem.

Současná situace na trhu nemovitostí i nabídka úrokových sazeb hypoték se jeví jako poměrně výhodná pro koupi rodinného domu, bytu či pozemku. Vývoj ekonomiky naopak varuje před velkými finančními závazky. Nicméně předpokládané delší období stabilizace cen i úrokových sazeb nenutí k unáhleným rozhodnutím, poskytuje dostatek času pro zvažování všech pro a proti a dostatek času pro vyhlížení té správné nemovitosti, která bude splňovat vaše požadavky na bydlení vašich snů.