Financování bydlení je nyní složitější. Banky zpřísnily pravidla hypotéčních úvěrů!
Rozhodli jste se pro vlastní bydlení, a protože na něj nemáte dostatek finančních prostředků, sjednáte si na něj hypotéku? Možná se vám to již nepodaří – od 1. října 2018 se banky začaly řídit doporučením ČNB a výrazně zpřísnily podmínky pro schválení úvěrů. Zájemci se nyní musí připravit na to, že jim banky neposkytnou více než devítinásobek ročního čistého příjmu. Výše splátky by navíc neměla být vyšší než 45 % platu (samozřejmě v „čistém“).
Ještě před několika lety bylo sjednání hypotéky snadné a banky si mnuly ruce. Nyní se karta obrátila a ani jedna ze zúčastněných stran – tedy jak banky, tak zájemci o úvěr – není z aktuální situace nijak nadšená. Zatímco pro lidi může zpřísnění pravidel znamenat velké komplikace a v konečném důsledku i zamítnutí úvěru, banky přijdou o spoustu potenciálních klientů.
Avizované změny zapříčinily v několika minulých týdnech zvýšený zájem o hypotéční úvěry. V České spořitelně zažádalo o hypotéku během srpna a září o třetinu více lidí než v průběhu července. Spousta Čechů využila poslední příležitosti, jak získat půjčku za starých podmínek. V posledním čtvrtletí letošního roku čekají banky propad až čtvrtinu oproti stejnému období loňského roku.
Co to znamená pro zájemce o financování bydlení v Praze? Jakkoliv zní titulky hrozivě, v praxi se zpřísnění dotkne spíše lidí z nižší příjmové skupiny. Mladé rodiny si však mohou cestu k vlastnímu bydlení usnadnit pomocí státem dotované půjčky. Tu lze s hypotékou kombinovat, ovšem nikoliv ji použít na předčasné splacení úvěru.
Zájemce o vlastní bydlení by mělo potěšit i to, že je v hlavním městě stále možné narazit na cenově dostupné bydlení. Příkladem budiž atraktivní bydlení v Praze na Žižkově – o prodej bytů Praha 3 mají zájem především lidé ze střední příjmové skupiny a na své si přijdou i mladší páry a singles. Ti mohou zvolit dostupnější garsoniéry a 1+kk.