S prvními slunečními paprsky vyrážejí tisíce chatařů a chalupářů na své víkendové pobyty do přírody, kde je s příchodem jara čeká práce na zahradě i uvnitř obydlí. Zapomenout by se však nemělo ani na studnu, zdroj pitné vody. Studna může totiž sloužit dlouhá léta bez potíží, ale zaslouží si patřičnou péči, aby voda byla čistá a samozřejmě jí bylo dostatek. Jaké úkony by se v té souvislosti měly pravidelně provádět?
1.Každoroční rozbor vody
„Když se posledně nechal dělat rozbor, měla kvalitu kojenecké!“ Hlášky tohoto typu člověk slýchá na vesnici nebo v chatových osadách běžně, pro jistotu je však vhodné každé jaro provést patřičný rozbor. Provádí jej běžně specializované laboratoře i nejbližší vodárna. Povětšinou poskytují pro vzorky speciální plastové lahve předem, které se plní předepsaným způsobem.
2.Dezinfekce studny
Laboratorní rozbor nemusí vždy dopadnout podle představ, protože se ve vodě mohou vyskytnout koliformní bakterie, které mohou způsobovat střevní nebo trávicí obtíže. V blízkosti polí, luk a sadů nejsou výjimkou ani dusičnany, případně pesticidy. V každém případě se doporučuje bakterie zlikvidovat vydezinfikováním studny. Lze použít běžné SAVO, přičemž postačuje asi 100 mililitrů na 10 litrů vody.
3.Vyčištění od kalů a nečistot
Zakalená voda nebo je vody nedostatek? V těchto případech je vhodné si nechat studnu vyčistit profesionálním studnařem od kalů, usazenin, rostlin nebo dalších nečistot. Čištění si může každý provést sám také za pomoci kalového čerpadla a lopaty. Pomůžou i hrábě na odstranění rostlin, které se mohou na dně studny objevit.
4.Kontrola krytu i těsnění
Kontrolovat je nutné také nadzemní část, takzvané zhlaví. Poklop musí perfektně sedět, obdobně musí být v pořádku těsnění, aby se do studny nedostávaly nečistoty vrchem. Samozřejmě je nutností také úklid v okolí studny, kde by se neměly skladovat chemikálie nebo hnojiva. U okolních záhonů by se mělo hnojit obezřetně s ohledem na to, že použité přípravky mohou prosáknout do vody ve studni.