Antialergický potah na matraci má mnoho výhod

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Trápí vás nebo vaše dítě ucpaný nos, oteklá oční víčka a rýma po ránu? Či dokonce noční dušnost? Často tyto příznaky během ranních hodin odezní? S největší pravděpodobností trpíte alergií na výkaly roztočů, pro něž je postel ideálním životním prostředím. Nicméně tento problém má snadné řešení, v dnešním článku se podíváme jak na to.

Jak poznáte, že problém je ve vaší posteli?

Příznaky alergie se nejintenzivněji projevují ráno a po opuštění lůžka brzy odezní. S největší pravděpodobností se jedná právě o problémy s vaší matrací. Jedná se o ideální prostředí, kde se roztoči snadno a rychle množí. Buď můžete matraci vyměnit (a krátkodobě problém vyřešit) nebo jsou na trhu k dispozici speciální antialergické potahy matrací.

Jak potah funguje?

Potah funguje na principu fyzické bariéry. Látka, z níž je chránič ušit, je tkaná velmi hustě, velikost póru v látce se pohybuje kolem 0,006 mm. Taková tkanina stále zůstává prodyšnou, ale zabraňuje průchodu částic pylů, prachu a trusu roztočů z matrace k alergickému člověku. Tato mechanická zábrana však funguje i v opačném směru a brání tak prostupu pylových částic, prachu a lupů dovnitř matrace. Tím se v posteli snižuje množství potravy pro roztoče. Zároveň je matrace chráněna před znečištěním a zvyšuje se její životnost.

Potah je většinou vyroben z rychleschnoucího materiálu, zabraňuje proto také pronikání vlhkosti do matrace. Tím se snižuje riziko vzniku plísní.

Druhy antialergických potahů

Chránič matrace je vyráběn ve velkém množství rozměrů od klasického 80*195 cm až po 220*220 cm. Obdélníkový chránič se na matraci připevňuje v rozích pomocí elastických pásek. Matraci s chráničem poté klasicky překryjeme prostěradlem. Potah je snadno snímatelný a pratelný v pračce. Antialergické potahy na matrace dětských postýlek se vyrábí i ve tvaru obalu celé matrace, který je uzavíratelný zipem. Na stejném principu jako chrániče matrací fungují také antialergické potahy na přikrývky a polštáře.

Potah na matraci antialergický, zdroj: dormeo.cz
Potah na matraci antialergický, zdroj: dormeo.cz

Materiály antialergických potahů

Všechny antialergické potahy jsou vyrobeny z velmi hustě tkané látky. Tato vlastnost je nejdůležitější pro zamezení prostupnosti alergenů. Volba konkrétního materiálu už záleží spíše na vašem pocitu pohodlí. Výběr je opravdu široký. Chrániče se vyrábí ze 100% polyesteru, stejně tak ze 100% bavlny. V nabídce dále naleznete potahy ze směsi těchto dvou materiálů. Na některé chrániče je použito speciální polyesterové vlákno Dacron, které velmi rychle odvádí vlhkost a je rychloschnoucí. V nabídce najdeme i látky s přidanou eukalyptovou silicí pro zlepšení dýchání či tkaniny se speciální složkou Medicott, která zabraňuje vzniku plísní a znesnadňuje přežití roztočů.

Péče o antialergické potahy matrací

Chrániče matrací se perou zhruba 2-3 krát do roka za předpokladu, že povlečení a prostěradlo pereme 2 krát za měsíc. Některé potahy (z bavlny a polyesteru) je možné prát až na 95°C, tato teplota zajistí spolehlivou likvidaci případných zachycených roztočů na chrániči. Ostatní speciální vlákna, jako Dacron atd., je možné prát na 60°C. I tato teplota by měla být dostačující pro zničení roztočů.

Nezapomeňte, že i při používání účinného antialergického chrániče, je třeba nadále věnovat pozornost péči o lůžkoviny i matraci a často je větrat. V létě se doporučuje lůžkoviny vystavit působení přímého slunečního záření, v zimě naopak mrazu. Oba způsoby napomáhají usmrcení roztočů.