zdroj: shutterstock.com

Zvolit horizontální nebo vertikální žaluzie do vašeho bytu?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Okna bez žaluzií či rolet si snad ani nelze představit. Zastínění chrání nejen v létě proti přímému slunečnímu záření a přehřátí interiéru, plní i funkci ochrany soukromí před pohledy zvenčí. Podívejme se blíže na druhy žaluzií nacházející se na našem trhu.

Typy žaluzií

Žaluzie lze dle způsobu uložení lamel rozdělit na žaluzie horizontální a vertikální. Horizontální žaluzie doposud představovaly nejoblíbenější typ žaluzií v soukromých bytech a domech, zatímco žaluzie vertikální byly zastoupeny především v kancelářích a dalších komerčních prostorách. V současnosti však i vertikální žaluzie nachází své uplatnění i v bytech. Jak se od sebe tyto typy žaluzií liší a co vám mohou nabídnout?

Horizontální žaluzie

Horizontální žaluzie mají lamely položeny vodorovně a lze je stahovat směrem nahoru. Své velké oblibě se těší především díky příznivé pořizovací ceně, dlouhé životnosti, snadné instalaci i obsluze. Horizontální žaluzie jsou vhodné do všech typů oken včetně oken střešních.

Horizontální žaluzie v různých podobách, zdroj: sundrape.cz
Horizontální žaluzie v různých podobách, zdroj: sundrape.cz

Lamely horizontálních žaluzií jsou zpravidla hliníkové, existují však i lamely dřevěné.
Hliníkové lamely se vyrábí ve velké škále všech barevných odstínů, v nabídce ale dále naleznete i lamely s dekorem imitujícím dřevo či například dekor s kytičkovým motivem.

Ovládání horizontálních žaluzií lze provádět pomocí:

  • provázku a tyčky
  • kuličkového řetízku – nejběžnější varianta
  • nekonečné šňůry
  • elektromotoru

Vertikální žaluzie

Vertikální žaluzie jsou tvořeny volně visícími svislými lamelami, v jejichž dolní části se nachází drobné závaží a provázek spojující lamely. Stahování lze provádět na jednu stranu vedle okna, na obě strany okna či na střed. Ovládání umožňuje snadnou regulaci otáčení žaluzií a přísunu světla do místností.

Vertikální žaluzie v interiéru, zdroj: sundrape.cz
Vertikální žaluzie v interiéru, zdroj: sundrape.cz

Lamely vertikálních žaluzií se vyrábí z polyesteru, skelného vlákna, bavlny, vinylu, najdeme ale i variantu ve dřevě. Nejběžnějším typem jsou žaluzie textilní, u nichž lze volit mezi textiliemi s různou hustotou tkaní a tím i odlišnou propustností světla.
Vertikální žaluzie se taktéž vyrábí ve velkém množství barev i dekorů. A správnou volbou barevných odstínů lze při slunečním svitu dosáhnout i zajímavých barevných a světelných efektů v interiéru.

Možné způsoby ovládání:

  • kombinace řetízku a provázku
  • tyčka
  • elektromotorické

Vertikální žaluzie jsou vhodné pro velká okna i prosklené stěny. Jejich výhodou je, že se dokáží přizpůsobit libovolnému tvaru prosklené plochy, ať už je zaoblená, lomená nebo šikmá. Vertikální žaluzie se velmi dobře vyjímají v prostorným místnostech.

Only registered users can comment.

  1. Vertikální žaluzie jsou úžasné. Máme je v oknech v obýváku a vypadají skvěle