zdroj: navackove.cz

Vyplatí se koupit byt v rezidenčním projektu Na Vackově na budoucí pronájem?

zdroj: navackove.cz
zdroj: navackove.cz

Koupě vhodné nemovitosti se vždy řadila k výhodným dlouhodobým investicím. V Praze jsou momentálně nejžádanější nově postavené byty. Z hlediska bydlení je koupě nového bytu skutečně výhodná. Jak je tomu ale v případě koupě bytu za účelem investice? Vyplatí se koupit nový byt? Nesníží se s časem rychle jeho hodnota? To závisí na mnoha faktorech.

Jak vybrat správnou nemovitost k investici?

Investovat peníze do bytu, který zatím neplánujete sami užívat, je velkým rozhodnutím. Investované peníze by se vám měly vrátit v podobě pravidelných plateb za pronájem bytu. Jak ale vybrat takovou nemovitost, která by postupem času neztratila svou hodnotu?

Pokud chcete koupit byt v novostavbě, zajímejte se o kvalitu provedení stavby. Rozhodně se vyhněte nízkonákladovým bytovým domům, na nichž bude velmi brzy znát opotřebení. Naopak stavba z kvalitních materiálů si zachová dobré vlastnosti i vzhled po dobu mnoha let. Díky tomu se také minimalizuje snížení hodnoty nemovitosti s postupem času.

Kupujete byt jako investici? Zjistěte si z územního plánu, co se bude v okolí během následujících let dít. Výstavba rušné silnice nebo firmy většinou sníží hodnotu vaší nemovitosti.

Dále věnujte pozornost atraktivnosti lokality, v níž s byt nachází. Důležitá je pochopitelně dobrá dopravní dostupnost do centra města autem i hromadnou dopravou. Posuďte také klid lokality, dostatek zeleně v jejím okolí i blízkost obchodů a sportovišť. Abyste mohli byt výhodně pronajmout, sledujte, zda v dané lokalitě je dostatečně vysoká poptávka po pronájmu i koupi bytů.

Nové byty Na Vackově

Bydlení na Žižkově projde velkými změnami. Prakticky zde vyroste nová čtvrť. Prvním krokem k proměně Žižkova je aktuální stavba rezidenčního projektu Na Vackově. Moderní bytové domy nabídnou 202 nových bytů, které budou dokončeny na konci roku 2016. Byty jsou však již nyní v prodeji a jsou výhodnou koupí pro stálé rezidenty i pro investice do budoucna.

Právě byty Na Vackově splňují všechny předpoklady ke vhodné investici. Kvalitní provedení stavby, architektonická zajímavost budov i prakticky řešené dispozice bytu. Atraktivitu lokality zvýší příjemné meziprostory mezi domy. Zde budou vysázeny stromy, naleznete zde také travnaté plochy, lavičky pro příjemný odpočinek a vejdou se sem i předzahrádky přízemních bytů.

Možnost předzahrádky je lákavá pro rodiny s dětmi, zdroj: navackove.cz
Možnost předzahrádky je lákavá pro rodiny s dětmi, zdroj: navackove.cz

Klid lokality umocní ještě přilehlý park Židovské pece, který zve nejen k procházkám, ale také zde najdete příležitost k cyklistice nebo bruslení. Děti se mohou vyřádit na několika tamních hřištích. Dalo by se říct, takřka ideální rodinné bydlení v Praze kousek od centra města.

Atraktivnost lokality závisí také na širším okolí bytového domu. Právě Na Vackově bude skutečně noblesní. Nově vznikající čtvrť bude tvořit nejen několik moderních rezidenčních domů. V areálu nedalekého Nákladového nádraží Žižkov vznikne nová obchodní čtvrť. Zde vyrostou administrativní budovy, díky nimž v lokalitě přibyde řada zajímavých pracovních míst.

Dále zde vyroste obchodní centrum s mnoha obchody, ale také s kavárnami, bazénem a fitness centrem. Z budovy Nákladového nádraží potom vznikne zábavní centrum s kinem, výstavními sály a několika kluby. V těsné blízkosti domova tak lidé naleznou také mnoho příležitostí k zábavě i nákupům.

Dostatek zeleně kolem vašeho bytu, zdroj: navackove.cz
Dostatek zeleně kolem vašeho bytu, zdroj: navackove.cz

Návratnost investice

Dostatek volných finančních prostředků k investici do bytu přímo vybízí. Koupě nemovitosti však může být výhodnou investicí i případě, kdy nemáte k dispozici plnou částku ke koupi nového bytu. V současné době banky nabízí skutečně rekordně nízké úrokové sazby hypoték, které se pohybují kolem 2,5%. Tato skutečnost je dalším impulsem k investicím do nemovitosti.

Před koupí bytu si dobře spočítejte návratnost vaší investice. Pokud plánujete byt pronajímat, vybírejte raději mezi byty 1+kk nebo 2+kk. Nové moderní byty si zpravidla pronajímají mladé páry nebo singles, kteří jsou krátce po škole a našli v Praze výhodné pracovní místo.

V této lokalitě je téměř jisté, že cena nemovitostí vzroste jakmile se zahájí přestavba Nákladového nádraží Žižkov.

Pro příklad zkusme spočítat návratnost investice do bytu 1+kk s rozlohou 38 m². Takový byt na prodej v Praze 3 s balkonem vyjde Na Vackově na 1 892 000 Kč. Vzhledem k cenám pronájmu v dané lokalitě můžete počítat s měsíčním nájemným kolem 8 000 Kč (+energie).

Pokud byste složili kupní cenu za byt v hotovosti, vrátila by se vám investice formou nájemného za necelých 20 let (1 892 000/ 8 000 = 236,5 měsíců = 19,7 roku). Pokud byste financovali byt částečně formou hypotéky, je třeba vzhledem k zaplaceným úrokům počítat s o něco delší návratností investice.