zdroj: shutterstock.com

Vybíráme barvu nových vchodových dveří

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Vchodové dveře jako první upoutají každého návštěvníka vašeho domu. Jsou také dominantním prvkem domu, který jako první upoutá kolemjdoucí a ovlivní celkový dojem z domu. Proto výběr nových dveří nepodceňujte. Důkladně promyslete jejich design i barvu.

Materiály pro vchodové dveře

Hlavním rozhodnutím je volba materiálu vchodových dveří. Ta následně ovlivní i možnost volby barvy vchodových dveří.

Vchodové dveře můžete pořídit:

  • plastové – nejčastější volba, lze je výborně sladit s plastovými okny, vybírat můžete mezi bílou barvou nebo provedením v dekoru mnoha druhů dřev
  • dřevěné – luxusní a velmi odolné vchodové dveře, které mohou mít přirozený dřevěný dekor nebo lze zvolit nátěr v libovolné barvě
  • hliníkové – vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům nabízí dveře hliníkové, ty rovněž vynikají nepřeberným množstvím variant jejich vzhledu. Zvolit můžete kovový povrch, povrch imitující dekor dřeva, mnoho barevných variant i kombinaci kov-barva, kov-dekor dřeva.

Jakou barvu dveří zvolit?

Barva vchodových dveří závisí na vašem vkusu, ale také na tom, jaké dveře se budou hodit k celkovému rázu domu.

V první řadě pracujte s kontrastem. Bílé dveře mnohem lépe vyniknout na domech se sytější fasádou, naopak u domu s bílou nebo světlou fasádou budou působit bledě a nevýrazně.

Tip: Hledáte novou posilovací lavici?

Naopak výrazné jásavé barvy dveří jako žlutá, červená nebo oranžová mohou být zajímavým oživením moderního domu se smutnou šedou fasádou. Ale velmi pěkně budou takto barevné dveře působit i u bílého domu.

I studené barvy, jako modrá nebo zelená, jsou vhodné pro vchodové dveře. Modré dveře nejlépe vyniknou u domu s bílou fasádou. Zelené dveře se naopak hodí k hnědým, béžovým nebo šedým domům.

S čím barvu dveří sladit?

Ve většině případů je vhodné sladit barvu dveří s barvou oken. Především, pokud jste zvolili plastová okna s dřevěným dekorem, je třeba vchodové dveře vyrobit ve stejném provedení a odstínu dřeva nebo dřevěného dekoru.

U oken ještě chvíli zůstaneme. Pokud plánujete nové dveře na vaši chalupu, můžete sladit barvu dveří s barvou okenic. Případně s barvou podkrovních schodů.

Pokud má dům dřevěné podbití pod střechou, stojí opět za úvahu vhodné sladění barvy dveří, podbití a případně oken.

Zohledněte i celkový styl budovy. U starších staveb se orientujte spíše na dřevěné dveře nebo na plastové dveře s rustikálními motivy. Vhodnými barvami jsou potom dekory dřeva.

Moderní domy

U moderních budov prakticky nejste limitováni. Ale k výrazně modernímu domu se jistě nebudou hodit příliš ozdobné vstupní dveře. Na moderní budově výborně vyniknou dveře s kovovým povrchem nebo kombinace kovu a barvy nebo dřevěného dekoru.

Strohou moderní budovu můžete oživit dveřmi v jásavém barevném odstínu. V současnosti oblíbeným bungalovům naopak sluší dveře s jednoduchým designem a s dekorem dřeva.