modern-minimalist-bathroom-3115450_640

Proč svítit slunečním světlem?

Pokud se odborníka zeptáte, jaké světlo je pro člověka nejlepší, zřejmě odpoví, že to přirozené denní. I z toho důvodu je na místě dopřávat si ho v maximální možné míře.

Pozitivní vliv denního světla na zdraví je neoddiskutovatelný. Zlepšuje soustředění, zvyšuje produktivitu a zlepšuje kvalitu spánku. I proto se pro dobré spaní doporučuje co nejčastější pobyt venku. Na čerstvém vzduchu a na denním světle. Dalším jeho benefitem je, že zlepšuje náladu. Důkazem jsou třeba sezonní deprese v době, kdy se nám slunečních paprsků moc nedostává. Co z toho vyplývá? Mimo jiné to, že bychom se přirozenému dennímu světlu měli vystavovat pokud možno co nejčastěji. Chodit na dlouhé procházky, sportovat na čerstvém vzduchu (běhat, jezdit na kole) a pustit ho do interiéru.

Přirozené světlo v interiéru

Do interiéru je možné přísun přirozeného světla zajistit hned několika způsoby. V první řadě okna nezatemňujte těžkými závěsy, ideálně je nechte úplně bez záclon. S rozptylem denního světla také pomáhají zrcadla odrážející světlo z oken. Úplně nejlepší službu ale odvádějí světlovody, které ho přivedou i do těch nejtemnějších koutů.

Světlovod šetří energii

Jako takové znamenají i znatelnou úsporu elektrické energie. Tam, kde je světlovod, se zkrátka s výjimkou nočních hodin vůbec nemusí svítit. Podobnou službu odvádí i střešní světlík. A vybrané modely značky Lightway (konkrétně Lightway Maximus Sunflower) dokonce umožňují i noční svícení. I proto se svícení slunečním světlem mezi staviteli těší tak velké oblibě. Pokud zkrátka chcete svítit zadarmo, jste na správné adrese.

Jaký je nejlepší?

Ptáte se, jak vybrat světlovod? Parametrů, které je vhodné vzít v potaz, je hned několik. Přihlédnout je třeba ke tvaru střechy. Zatímco pro šikmé střechy je vhodný světlovod čtvercový, střecha plochá si žádá spíše ten kulatý. Přihlédnout je ale zapotřebí i ke členitosti střechy a případným konstrukčním překážkám. V těchto případech stavebníci často volí světlovody ohebné. Nejlépe ale uděláte, když výběr světlovodu zkonzultujete s odborníkem, který vám nabídne nejvhodnější řešení.