Pozor na správné rozměry při nákupu ložního povlečení!

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Při výběru povlečení většina lidí sleduje především barevné ladění potahů. Design je pochopitelně důležitý, aby povlečení pokud možno ladilo se zařízením bytu. Vzhled je tedy prvním vodítkem při výběru povlečení. Nesmí však zůstat vodítkem jediným.

Kritéria při výběru povlečení

Dalším důležitým kritériem při výběru povlečení je materiál, z něhož je povlečení vyrobeno. Výrobci často za účelem snížení ceny používají příměs syntetických vláken. Tyto tkaniny řadě spotřebitelů nevyhovují. Většina lidí dává u povlečení přednost přírodním materiálům.  Při výběru je dále zohledňován způsob zapínání. Ale málokdo si již vzpomene zkontrolovat rozměry kupovaného zboží.

Přitom právě v současné době, kdy se na trhu objevuje velké množství výrobků ze zahraničí, se mohou rozměry jednotlivých povlaků výrazně lišit. Nepříjemným překvapením potom bývá, když velikost povlečení neodpovídá velikosti vašich domácích lůžkovin.

Rozměry povlečení

Rozměry lůžkovin se v průběhu času postupně mění. Například velikost polštářů se postupně snižuje. Tento trend bude zřejmě nadále pokračovat, jelikož lékařská doporučení hovoří o zdravotní přínosnosti menších polštářů a polštářů ergonomicky tvarovaných. Stejně tak se liší rozměry lůžkovin i mezi jednotlivými zeměmi. V českých zemích je obvyklá velikost polštáře 70*90 cm. Přikrývky se běžně vyrábí o rozměrech 140*200 cm.

Různé velikosti polštářů a přikrývek, zdroj: shutterstock.com
Různé velikosti polštářů a přikrývek, zdroj: shutterstock.com

Pozor na produkty zahraničních výrobců

Pozor při nákupu povlečení si musíte dávat pozor překvapivě už v sousedním Německu, kde jsou nejčastěji používanými rozměry polštáře 90*90 cm a peřiny 140*200 cm. V tomto případě vás čeká celkem snadná úprava potahu polštáře do českých rozměrů.

Výrazně jiné zvyklosti mají ve Francii, kde peřina překrývá celé lože, často přepadá i přes kraje postele  a to i v případě partnerských postelí, kdy partneři sdílejí jednu velkou pokrývku o rozměrech 240*200 cm.  Polštáře naopak ve velké většině používají menší 65*65 cm.

Je patrné, že zvyky se skutečně liší stát od státu. Ze vzdálenějších evropských zemí se českých spotřebitelů nejvíce týkají švédské zvyklosti, a to vzhledem ke zvyšující se oblíbenosti nákupů v obchodním domě IKEA.

Před nákupem povlečení v tomto obchodě si přeměřte velikost svých domácích lůžkovin. Švédské povlečení má rozměry polštáře menší 50*60 cm, u peřin naopak k problému nedostatečné velikosti nedochází. Pokrývky jsou rozměrově o něco větší 150*200 a pro použití na klasickou českou peřinu je lze případně zúžit.

Prodloužené povlečení

Stále větší oblibě se těší také prodloužené délky klasického povlečení. Delší strana je z obvyklých 200 cm prodloužena na 220 cm. Tento typ povlečení ocení především vysocí muži a je pravděpodobné, že vzhledem k narůstající výšce populace se délka 220 cm v blízké budoucnosti stane délkou základní.

Tabulka rozměrů povlečení

Typ povlečení Rozměry polštáře (cm) Rozměry peřiny (cm)
Klasické (české) 70*90 140*200
Německé 90*90 140*200
Francouzské 65*65 (70*90) 240*200
Švédské 50*60 150*200
Prodloužené xxx*220