zdroj: shutterstock.com

Máte malý obývací pokoj? Poradíme, jak jej zařídit

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

S nedostatečně velkými místnosti se potýkají především obyvatelé panelových domů. Zařízení malých místností je někdy vysloveně oříškem. Ale pokud rozmístění nábytku důkladně promyslíte, můžete i z malého prostoru vytvořit pohodlné a moderní bydlení. Středobodem každého bytu bývá obývací pokoj. Zde se schází celá rodina a právě do obýváku také usadíte návštěvu. Jak si poradit při zařizování malého obývacího pokoje? Máme pro vás několik tipů.

Minimalizujte počet kusů nábytku

Při zařizování obývacího pokoje malých rozměrů se zaměřte jen na to nejdůležitější. Čím méně kusů nábytku použijete, tím pohodlněji a méně stísněně se budete ve vašem obýváku cítit.

Dominantou obývacího pokoje je sedací souprava. Ta tu pochopitelně chybět nemůže. Ani konferenčního stolku se nevzdávejte.

Proti sedací soupravě je zpravidla centrum zábavy. Ve většině rodin zaujímá hlavní místo v obýváku televize. Ti, kdo si televizi pořídit nechtějí, mohou umístit proti sedací soupravě malý pracovní stolek s počítačem nebo krbová kamna.

Tím výčet nezbytného zařízení obývacího pokoje končí. Místo klasické obývací stěny zvolte raději malé skříňky pod televizi, které budou působit vzdušněji. Nebo obývací stěnu vynechejte úplně a na stěnu proti sedací soupravě pouze zavěste televizi a případně nějakou designovou poličku.

Televizor zavěšený na stěně, zdroj: shutterstock.com
Televizor zavěšený na stěně, zdroj: shutterstock.com

Jakou zvolit sedací soupravu?

V malém obývacím pokoji zapomeňte na impozantní rohovou sedací soupravu. Nevolte ani robustní kožené sedačky. Mnohem lépe se zde bude vyjímat subtilní dvou či třímístný gauč ve světlém barevném odstínu.

Dostatek míst na sezení pro větší návštěvu můžete zajistit s pomocí křesílek a taburetů. Taburety nezaberou mnoho prostoru a lze je snadno přemisťovat. Sezení pro návštěvy můžete případně rozšířit s pomocí sedacích vaků, které budou běžně umístěny v dětském pokoji nebo v komoře.

Jak vyřešit odkládací plochy?

Přestože je třeba dbát na to, aby malý obývák nebyl přecpaný nábytkem, konferenčního stolku se v žádném případě nevzdávejte! Posezení s rodinou nebo návštěvou se jistě neobejde bez občerstvení. A právě konferenční stolek slouží k jejich pohodlnému odložení talířků a skleniček v dosahu sedačky.

V malém obýváku se raději vyhněte stolkům kulatým. Čtvercové nebo obdélníkové stolky lépe využijí prostor před gaučem. Abyste se necítili v obýváku stísněně, vyberte stolek co nejmenších rozměrů. Dostatek odkládací plochy můžete například zajistit zakoupením dalšího rohového odkládacího stolku, který efektivně vyplní rohový prostor mezi gaučem a křeslem.

Hra barev a světla

V malých prostorech se vyplatí zaměřit se také na správné osvětlení, volbu barev stěn i materiálu nábytku. Právě jimi můžete ovlivnit celkový dojem z místnosti a alespoň opticky ji trochu „nafouknout“. Základním pravidlem je zvolit světlé zdi nebo kombinaci bílých zdí a jedné zdi natřené jásavou výraznou barvou. I taková malba dokáže místnost rozzářit a opticky zvětšit.

Samozřejmostí je dostatek umělého osvětlení. To by neměl zajišťovat pouze centrální lustr. Mělo by být rozšířeno o stojací lampu v rohu místnosti nebo o bodovky v podhledech.
Nábytek by měl být rovněž laděn raději do světlejších odstínů dřeva nebo proveden v moderních veselých barvách. Stolek a dvířka skříněk pod nebo vedle televize je vhodné pořídit prosklená, tím zvýšíte efekt vzdušnosti místnosti.