novebytymalesice.cz

Budoucnost směruje k nízkoenergetickému bydlení

novebytymalesice.cz
novebytymalesice.cz

Důvodem k šetření energiemi není jen jejich vysoká cena. Šetření energiemi jde ruku v ruce také s ochranou životního prostředí. Ohledy na přírodu i na úsporu financí zvyšují zájem o nízkoenergetické stavby.

Charakteristika nízkoenergetického domu

Již samotný název nízkoenergetický dům napovídá, že na provoz domu spotřebujete méně energie než na provoz obyčejného domu. Za nízkoenergetický je považován takový dům, na jehož vytápění spotřebujete ročně 15 – 50 kWh/m². Domy, na jejichž vytopení stačí méně než 15 kWh/ m² za rok, jsou označovány jako pasivní.

Konstrukce pasivního domu je ale poměrně složitá, proto se v popředí zájmu nachází především domy nízkoenergetické. Ty jsou ideálním kompromisem mezi domem pasivním a klasickým. Jejich konstrukce není tak náročná, přesto svým obyvatelům nabízí výrazné úspory energií. Oproti běžnému domu utratíte za vytápění nízkoenergetické budovy několikanásobně méně.

Jak dosáhnout nízkoenergetičnosti budovy?

Spotřebu energie na vytápění domu nejvíce ovlivňuje kvalita zateplení obálky domu. Je však třeba myslet i na důkladné zateplení podlahy spodního podlaží a izolaci stropu, nad nímž se nachází půda.

Spotřebu energií na vytápění domu lze ještě snížit dalšími postupy:

  • volba oken s dobrými izolačními vlastnostmi
  • správnou orientací oken a větších prosklených ploch (např. francouzských oken) – minimalizujte počet oken orientovaných na sever, pro využití slunečních paprsků k ohřevu interiéru v zimním období se vyplatí orientovat největší prosklenou plochu směrem na jih
  • kompaktní tvar domu – dům s půdorysem obdélníku či čtverce bude mít nižší nároky na vytápění než dům s různými výklenky nebo dům do tvaru L, jednoduchý tvar domu navíc eliminuje tepelné mosty
  • kvalitní provedení stavby zajistí těsnost budovy, která je pro nízkoenergetický dům základem, těsnost domu se po ukončení stavby kontroluje pomocí blower-door testu.
  • řízené větrání – snížení nákladů na vytápění vám usnadní řízené větrání s rekuperační jednotkou. Tato jednotka dokáže část tepla z odcházejícího znečištěného vzduchu předat čerstvému vzduchu, který se nasává do interiéru. Díky tomu se sníží tepelné ztráty, které při větrání zákonitě vznikají.
  • vytápění – volbou správného vytápění lze ušetřit i ve starším domě.

Věděli jste, že lze bydlet nízkoenergeticky i v bytě?

V kategorii nízkoenergetických domů se nestaví pouze rodinné domky. Podmínky nízkoenergetické stavby mohou splňovat i bytové domy jako je například Easy Houses nebo Ecocity Malešice (tento bytový projekt je zatím největší výstavbou svého druhu v České republice díky spotřebě pouhých 10,8 kWh/m2/rok).

Nízkoenergetické bydlení, zdroj: novebytymalesice.cz
Nízkoenergetické bydlení, zdroj: novebytymalesice.cz

Snížení nákladů na vytápění lze dosáhnout kvalitní rekonstrukcí starších bytových domů. Ale mezi nízkoenergetické byty se většinou řadí pouze byty v nových moderních rezidenčních domech. Vysoká poptávka po ekologickém a energeticky nenáročném bydlení vede developery k tomu, že aktuální nabídka novostaveb na prodej roste.

Jak ale zjistit, zda se vámi vyhlédnutý byt řadí mezi ty nízkoenergetické? Jistě se nevyplatí spoléhat pouze na tvrzení developera, že bytový dům bude nízkoenergetický. Informaci o tom, že náklady na vytápění bytu budou skutečně nízké, si lze snadno ověřit. Stačí si vyžádat průkaz energetické náročnosti budovy. Od roku 2013 je povinností při prodeji nemovitosti doložit i tento dokument.

Velká okna směrují na jih, zdroj: novebytymalesice.cz
Velká okna směrují na jih, zdroj: novebytymalesice.cz

Zkontrolujte si průkaz energetické náročnosti

Průkaz energetické náročnosti budovy hodnotí stavbu z hlediska spotřeby energie. Udává spotřebu energie na vytápění budovy a podle zjištěných hodnot zařadí budovy do některé z kategorií A-G. Nízkoenergetický dům patří do kategorie A.

Kategorie B je hodnocena jako úsporná, spadají sem energeticky úsporné domy. Nicméně jejich spotřeba energie může být oproti nízkoenergetickým domům o něco vyšší, v některých případech až dvojnásobně.