zdroj: w-system.cz

Automat na vodu do každé domácnosti?

zdroj: w-system.cz
zdroj: w-system.cz

S automaty na vodu se běžně setkáváme na veřejných místech – u lékaře, na úřadě a velmi často se využívá také na pracovištích. Zvykli jste si na jednoduché čepování i na příjemnou neutrální chuť pramenité vody z barelu? Přesně tyto důvody odstartovaly pronikání automatů na vodu i do běžných domácností.

Chutná voda není dostupná každému

Jistě jste si již při cestách po naší republice všimli, že v každém městě chutná voda trochu jinak. To je pochopitelné, každá oblast čerpá vodu z jiného zdroje (povrchové zdroje, hlubinné vrty, apod.). Místo původu ovlivňuje kvalitu ale také chuť vody. Zatímco někde se setkáte s příjemnou neutrální chutí, jinde vás již při prvním loku zarazí nezvyklá pachuť.

V některých oblastech máte z běžného vodovodu velmi kvalitní vodu vhodnou i pro kojence.

Ta může být způsobena příměsí určitých minerálů. A velký vliv má na kvalitu vody také její úprava. V některých městech z nápoje přímo cítíte chlor, v oblastech s tvrdou vodou vás naopak překvapí podivný škraloup na čaji či kávě. Nutné dodat, že tato voda není zdravotně závadná. Kvalita vody z vodovodu je pečlivě kontrolována, konkrétní složení zjistíte na stránkách vašeho dodavatele pitné vody. Nemusí ale vyhovovat každému.

Obyvatelům oblastí s méně chutnou vodou donedávna nezbývalo než kupovat vodu balenou v PET lahvích. To však s sebou nese hned několik nevýhod. Balená voda se prodraží. Nezanedbatelné je také velké množství plastového odpadu takové domácnosti. U balených vod si navíc nikdy nemůžete být jisti, zda byly lahve správně skladovány.

Stále populárnějšími se proto stávají barely s vodou. Barely jsou plněny čerstvou pramenitou vodou. Je zaručena nejen čerstvost vody, ale také její příjemná chuť. Vzhledem k tomu, že se barely neprodávají v běžných obchodech, nehrozí, že by byly nevhodně skladovány, například u skleněné výlohy, kde by byly vystaveny slunci. Výhodou je také nižší cena litru vody oproti balené vodě v PET lahvích a sníží se i objem plastového odpadu.

Barelový výdejník, zdroj: w-system.cz
Barelový výdejník, zdroj: w-system.cz

Voda v požadované teplotě vždy k dispozici

Barely vody lze zakoupit samostatně. Ale pohodlí při čepování z výdejníku je natolik lákavé, že si každý rád udělá v kuchyni místo na aquamat. Barelový výdejník vody ostatně mnoho místa nezabere. Nejčastěji se umisťuje na podlahu, ale do malých domácností existují i skladné stolní verze přístroje. Součástí automatu je filtr, který zaručuje čistotu a zdravotní nezávadnost vody.

Do stojanu výdejníku je usazen barel s vodou. Vodu lze natočit stlačením páčky nebo knoflíku. Lepší přístroje disponují dokonce bezdotykovým čepováním vody, které zaručuje vyšší hygieničnost. Tyto přístroje jsou vhodné především do veřejných míst nebo na pracoviště, ale mohou se hodit i v domácnosti.

Automat na vodu je opatřen dvěma kohoutky – červeným a modrým. Lze si totiž navolit požadovanou teplotu pro studenou vodu i pro vodu teplou. Přístroj udržuje v nádržce vždy dostatek vody v požadované teplotě. V letních měsících určitě oceníte vychlazenou vodu. V zimě naopak budete mít neustále k dispozici vodu až o teplotě 95°C, kterou lze zalít kávu, čaj nebo instantní polévku.