Pěstování jalovce prostředního
Uvažujete o rozšíření své zahrady o pěkný okrasný strom? Jedním z vhodných kandidátů může být i jalovec prostřední. Víte, jak se o něj starat a kam je nejlepší tuto dřevinu umístit?
Seznamte se
Podívejme se nejprve na charakteristiku tohoto okrasného jalovce. Nejprve je důležité zmínit, že se nejedná o pravý druh v botanickém slova smyslu. Jde totiž o křížence jalovce čínského a jalovce chvojky.
Kultivar nesoucí pojmenování Pfitzeriana Aurea dosahuje výšky v rozmezí 1,5 až 3 metry. Jeho větve jsou poměrně hodně široce rozložité, a proto není divu, že na šířku může mít někdy větší rozsah než na výšku. Za zmínku rozhodně stojí listy jalovce prostředního. Nejprve totiž můžeme pozorovat jejich žlutě zbarvené rašení, které se v průběhu léta mění na sytě zelenou. V zimním období se poté opět přemění, tentokrát na krásný limetkový odstín.
Pěstovatelské nároky
Jalovec prostřední není příliš náročný, co se jeho pěstování týče. Skvěle se mu bude dařit v lehké a propustné vápenaté půdě. Má poměrně rozvětvený kořenový systém. Dále ke svému životu vyžaduje sluneční paprsky, zároveň je odolný vůči ostrému slunci, zimním mrazíkům i znečištění. Pozor si dávejte na trvale zamokřený substrát.
Jalovec v zahradě
Tento kultivar je vhodný jak pro umístění jako solitéra, tak i ve skupinách. Skvěle snáší i tvarování, díky kterému si z něj můžete vykouzlit naprostý originál. Pěkně bude vypadat jako součást skalek nebo suchých vřesovišť. Nebo jej můžete ponechat v nádobě. V letních měsících se dále můžete těšit na příjemné vonné silice.
Více informací najdete na www.okrasne-stromy.cz