zdroj: shutterstock.com

Zvolit plynový gril na lávové kameny nebo flavorizér?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

O tom, že nejoblíbenějším typem grilů v současnosti jsou ty plynové nemůže být pochyb. Na rozdíl od grilů na tuhá paliva při grilování nevydávají tolik kouře a lépe se reguluje jejich teplota. To je výhodou i oproti elektrickým grilům a navíc se plynové grily, v porovnání s těmi elektrickými, velmi rychle rozpalují. I plynové grily se dělí do více kategorií. V poslední době byly oblíbené zejména grily s lávovými kameny. Nyní jim ale značně konkurují grilu typu flavorizér. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Ani u jednoho druhu nekape omastek přímo do ohně

Přesně tento problém vadil většině milovníků grilování. Omastek z masa i šťávy z jiných potravin kapaly do ohně či na rozžhavené uhlíky a spálený tuk vytvářel nepříjemný zápach. Často se také mluví, že právě toto je ze zdravotního hlediska nejhorší. Když máte gril, u kterého omastek nekape přímo do ohně, stejně kape do konstrukce grilu a jeho čištění je pak mnohem složitější. V tomto ohledu mají plynové grily s flavorizéry jednoznačnou výhodu.

Jak probíhá grilování na plynovém grilu s lávovým kamenem?

Grilování na grilu s lávovými kameny bylo dlouhou dobu považováno za jeden z nejzdravějších a nejefektivnějších způsobů grilování. Samozřejmě ale má své pro i proti. Princip je zcela jednoduchý. Plynové hořáky zahřívají zespod plochu lávového kamene. Ty jsou po krátkém nahřátí připraveny ke grilování (5-10 minut). Maso ani jiné potraviny se nepřipalují, protože prostřednictvím lávových kamenů dojde k rovnoměrnému rozložení tepla.

Jak gril s lávovými kameny správně čistit?

Čištění grilu spočívá zejména v čištění grilovací plochy. Po každém grilování by se měl nechat gril vypálit. Stačí jej pustit naprázdno na maximální výkon po dobu 10 minut. Poté, až zchladne, je vhodné otřít jej vlhkým hadříkem. Bohužel nikdy z lávových kamenů neodstraníte všechnu mastnotu z předchozího grilování. To je považováno za jeho hlavní nevýhodu.

Campingaz RBS C-Line 1900 Super, zdroj: grily-campingaz.cz
Campingaz RBS C-Line 1900 Super, zdroj: grily-campingaz.cz

Flavorizéry mají poněkud důmyslnější konstrukce

Flavorizéry jsou poněkud propracovanějším druhem grilu, u kterého neodkapává omastek do konstrukce. Ty jsou totiž vybaveny klasickým grilovacím roštem. Takže na rozdíl od lávových kamenů na grilovaném pokrmu vytvoří známou mřížku. Pod grilovací mřížkou jsou ale připraveny ocelové profily, které slouží i pro odvedení omastku do připravené mísy. Nádobu se šťávami a tukem stačí jednoduše vyjmout, vyčistit a vrátit.

Tip: Nezapomeňte si pořídit i vhodný zahradní nábytek

Ocelové profily mají ještě jednu funkci

Dalo by se říci, že grilování masa zajišťují právě ocelové profily. Ty jsou totiž pomocí plynových hořáků zahřívány, teplo, které z profilů proudí, griluje maso na mřížkách. Není tedy rozpalovaná přímo mřížka, ale profily pod ní. U jednodušších modelů flavorizérů se můžeme ale setkat i s tím, že je rozpalována přímo grilovací mřížka. Mezi jednotlivými částmi mříže ale nejsou mezery, jen malé žlábky. Mřížka je tedy plná i tyto jednodušší modely flavorizérů zabraňují odkapávání mastnoty a šťáv do plamenů nebo konstrukce grilu.