zdravotní matrace

Zajímavosti z historie matrací aneb věděli jste, že?

Bez matrace bychom si to dnes neuměli ani představit. Když jedeme stanovat, po pár nocích si přejeme alespoň obyčejnou levnou matraci, která by nám zajistila trochu kvalitnější a méně bolavý spánek. Nemůžeme se dočkat okamžiku, kdy zalehneme do postele, na níž máme oblíbenou zdravotní matraci nebo latexovou matraci, na níž se spí naprosto pohádkově. Jelikož máme v dnešní době možnost koupit si jakoukoli matraci, kterou si umaneme, neuvědomujeme si, že dříve nebyly matrace samozřejmostí, že dříve je lidé neměli. Proto je dobré se nad historií matrací trochu pozastavit. 

Matrace jako taková je něco, co se měnilo s plynoucími léty. Pravděpodobně nic dnes není stejné jako před lety, všechno prošlo jakýmsi vývojem, matrace ostatně není výjimkou. Stejně se však pozastavme nad několika zajímavostmi, které nám o matraci prozradí zase trochu víc. 

Věděli jste, že?

– Se v minulosti spalo na zemi? Lidé používali na změkčení podlahy vše, co se dalo. Vhod přišla kožešina, která byla z ulovené zvěře, nedalo se také dopustit na suché listí nebo na trávu, respektive na seno, které sice píchalo, ale bylo měkčí než tvrdá země jako taková. 

– První lůžka, respektive první provizorní matrace se plnily senem a listím? Jelikož se však seno a listí v noci přesouvalo, matrace se začaly plnit také různými kožešinami, později i různými tkaninami. 

– Seno a listí, kterým se původně plnily provizorní matrace, se později nahradilo kukuřičným šustím a slámou. Sláma i kukuřičné šustí se méně lámaly, také měly lepší tepelné vlastnosti. 

– Už v roce 1900 se přišlo na trh s inovativními matracemi plněnými koňskými žíněmi? Matrace plné koňských žíní byly pružné, nabízely mimo jiné i naprosto nevídaný komfort, který se při spaní ocenil. 

– První pružinové matrace pochází z 18.století? Jsou mezi námi už pěkně dlouhou dobu.