hlinikova-lamelova-kolejnicova-brana (kopie)

Vymezit pozemek lze také bránou a brankou

Postavili jste si rodinný dům a rádi byste vymezili hranice svého pozemku? Pro tento účel jsou určeny ploty, které je možné doplnit o vjezdovou bránu a vstupní branku. Díky nim bude vstup na váš pozemek snazší. V dnešním článku se podíváme na typy, které jsou na trhu k dispozici, jak fungují a jak si z nich vybrat.

Výběr vstupní branky by neměl být složitý

Výběr typu vstupní branky nebude takový problém, protože se setkáváme prakticky pouze s jednokřídlovými. Mírně komplikovanější to může být s její výplní, která by měla ladit barvou i materiálem nejen s vjezdovou bránou, ale také oplocením.

Typy vjezdových bran

Vjezdové brány se rozdělují na křídlové a posuvné.

Křídlové brány

Setkáváme se s křídlovými branami v jednokřídlovém nebo dvoukřídlovém provedení. Vrata se mohou otevírat směrem ven do komunikace nebo dovnitř pozemku obehnaného plotem.

vjezdova-brana-samonosna-vstupni-branka-z-tahokovu (kopie)

Posuvné brány

Posuvné brány se otevírají podél oplocení mimo vozovku. Rozlišujeme 2 druhy posuvných vrat – kolejnicová a samonosná.

Kolejnicová brána je osazena krytými kolečky na kuličkových ložiskách, která se pohybují po kolejnici. Podklad pro kolejnici musí být rovný, pokud tomu tak není, je třeba terén vyrovnat. Aby vrata správně fungovala, je nutné kolejnici udržovat čistou, tzn. odstranit z ní napadané listí, sníh, namrzlý led…

Samonosné brány jsou zavěšeny nad zemí, proto nerovnost terénu není problém. Také odpadá nutnost čistit kolejnici, což oceníte zejména během deštivých dnů a v chladných zimních měsících.

Ovládání vjezdových vrat

Vjezdová vrata je možné ovládat manuálně (ručně) a nebo pomocí elektropohonu díky dálkovému ovladači.

Objednání vjezdové brány

Pro objednání vjezdové brány využijte tzv. poptávkový formulář a na základě poptávky vám výrobce zašle vyhotovenou nezávaznou cenovou nabídku.