Výhody a nevýhody širokoúhlých fotopastí

Fotopasti se stávají stále oblíbenějším prvkem pro zabezpečení. Hlavní důvod upřednostňování fotopastí před kamerovým systémem přitom spočívá především v ceně. Náklady na pořízení jsou totiž prakticky minimální. Jak však vybrat tu nejlepší fotopast právě pro vás?

Šíře zorného úhlu hraje roli

Zorný úhel u fotopasti nám dává informaci o tom, jak je vhodné toto zařízení používat. Pokud například sáhnete po klasickém zorném úhlu 45° a nainstalujete fotopast ze vzdálenosti 2 metrů, bude činit šíře záběru přibližně 1,5 metru. Takový zorný úhel je tak například ideální pro sledování ptactva při zachování vysokého detailu.

Šíře záběru přitom bude narůstat tím, čím delší bude vzdálenost sledovaného místa od fotopasti. Mezi hlavní přednost této šíře zorného úhlu přitom patří fakt, že je taková fotopast schopná zachytit detail i na delší vzdálenost. Není ji tak nutné instalovat příliš zblízka.

Pokud ovšem zvolíte fotopast se zorným úhlem 80°, získáte tak podstatně širší záběr na fotografii i na velmi krátkou vzdálenost. To však představuje nevýhodu, protože se ochuzujete o pěkné a detailnější vyobrazení. Širokoúhlé objektivy tak bohužel disponují jedním výrazným nedostatkem. Pracují s jinou čočkou, která oddálí sledovanou oblast za cenu širšího záběru.

Pozor na noční scénu

Pokud chcete dosáhnout skvělých výsledků i u nočních scén, je třeba si vybrat adekvátní fotopast. A zde se opět dostáváme k širokoúhlým objektivům, které v případě nočních záběrů poměrně dost selhávají. V noci totiž stěží uvidíte scénu vzdálenou 5 metrů, u těch lepších fotopastí se dočkáte alespoň 8 metrů.

Jakou fotopast tedy vybrat?

Pokud se budeme věnovat otázce týkající se zorného úhlu fotopasti, vždy lze doporučit sáhnout po osvědčených modelech, které disponují úhlem o velikosti 45-60°. Pokud si totiž pořídíte širokoúhlou fotopast (například s úhlem 70-80°), zbytečně přicházíte o možnost fotopast použít i někde jinde na delší vzdálenost.

Aby zde totiž byla zachována přibližně stejná kvalita snímků, bylo by nutné širokoúhlou fotopast nainstalovat na zbytečně velmi krátkou vzdálenost. Tím však pochopitelně kromě jiného přicházíte o řadu možností pro instalaci a následné ukrytí fotopasti.

Závěrem proto doporučujeme pořízení fotopasti s klasickým zorným úhlem, která nabízí více univerzální použití. Abyste přitom fotopast perfektně ukryli, vyplatí se sáhnout po modelech, které se pyšní skutečně malými rozměry. Jmenovat můžeme například fotopast ScoutGuard SG520 PRO, která všechny zmíněné vlastnosti splňuje.

Fotopast si můžete jednoduše vybrat a zakoupit na www.eshop-fotopasti.cz.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Kristýna Novotná

Komentáře nejsou povoleny.