zdroj: shutterstock.com

Vybíráme protiskluzovou dlažbu do interiéru

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Využití dlažby v interiérech se postupně rozšiřuje z koupelen a chodeb také do obytných místností, velmi často je využívána také v kuchyních, ale dokonce i obývacích pokojích. Při výběru dlažby je však nutné zohlednit nejen její design, ale také praktičnost. Z hlediska bezpečnosti je třeba ohlížet se především na protiskluznost vybrané dlažby.

Dlažba v interiéru

Dlažba v obytných místnostech je oblíbená především proto, že danou místnost opticky zvětšuje. V rodinných domech s podlahovým topením je stále více využívána také díky výtečné tepelné vodivosti. Mezi nevýhody dlažby ovšem patří poměrně vysoká kluzkost jejího povrchu, především při zvýšené vlhkosti. Proto při výběru dlažby zohledněte, do jaké místnosti dlažbu plánujete umístit a podle toho volte třídu protiskluzu.

V obývacím pokoji či ložnici nehrozí styk dlažby s vodou a není proto nutné zaměřit se na protiskluznost dlažby tolik jako například v koupelně, kde je riziko uklouznutí nejvyšší. Nezapomínejte ovšem ani na riziko vlhka v kuchyních, kde při vaření pracujete s vodou a v předsíních či zádveří, kam můžete zanést vodu na podrážkách bot v deštivém počasí či za sněhu. Snížit riziko uklouznutí je třeba také na schodišti. Myslete na to při rekonstrukci vašeho bytu.

Typy protiskluzových dlažeb

Jak poznat protiskluzovou dlažbu? Protiskluzné vlastnosti dlažby se posuzují ze dvou různých pohledů. Jedna stupnice označuje míru protiskluzu dlažby za předpokladu, že se na dlažbě pohybuje člověk bos. Tento typ dlažby je označen symbolem bosé nohy a míru protiskluzu udává stupnice od základní protiskluznosti označené písmenem A po nejvyšší stupeň protiskluzu označeného písmenem C. Tuto stupnici sledujte při výběru dlažby do koupelen, vydlážděných sprchových koutů či do šaten, tedy všude tam, kde předpokládáte, že se budete pohybovat bosi.

Dlažby testované pro pohyb v botách jsou označeny symbolem boty a stupni od R9 do R 13. Tuto stupnici sledujte při výběru dlažby do obývacího pokoje, kuchyně, předsíně a schodiště. V obytných prostorách nejčastěji postačí stupeň R 10, jak snadno poznáte z tabulky níže.

Věnovat zvýšenou pozornost protiskluznosti povrchu je třeba také v případě, kdy uzpůsobujeme dům pro osobu s omezenou hybností či bude-li se v interiéru pohybovat nevidomý. V takovém případě je vhodné zvolit dlažbu s vyšším stupněm protiskluzu, než je běžně doporučeno v tabulce.

Stupnice protiskluznosti dlažeb

Protiskluzové vlastnosti dlažby při pohybu bosou nohou

Označení Úhel skluzu Vhodné využití
A 12° šatny, spojovací chodbičky, ložnice
B 18° koupelny, sprchy, ochoz bazénu, schody
C 24° schody pod vodou, šikmé vlhké plochy například u bazénu

Protiskluzové vlastnosti dlažby pro pohyb v obuvi

Označení Úhel skluzu Vhodné využití
R9 5°- 10° zádveří, chodby, terasy
R10 10°- 19° toalety, menší kuchyně, sanitární prostory
R11 19°- 27° mycí linky, prádelny
R12 27°- 35° mrazírny, mlékárny
R13 více než 35° koželužny, rafinerie tuků, …