zdroj: shutterstock.com

Výběr průtokového ohřívače krok za krokem

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Většina bytů má zajištěnou dodávku teplé vody. Jinak je tomu ale u rodinných domů či dokonce u víkendových chat. Jejich majitelé se o dostatek teplé vody musí postarat sami. Většinou se k ohřevu teplé vody využívá bojler. Ale v řadě případů je daleko vhodnější průtokový ohřívač, který přináší výrazné úspory. Jak postupovat při jeho koupi, abyste vybrali ten pravý? Poradíme vám.

Kam je vhodný průtokový ohřívač?

Průtokový ohřívač má oproti bojleru několik výhod. Má velmi malé rozměry, vejde se proto i do malinké koupelny nebo kuchyňky. Umístit ho lze nad umyvadlo nebo dřez, ale můžete ho také schovat pod umyvadlo nebo do skříňky pod dřezem.

Nejjednodušší průtokový ohřívač od 3 000 Kč, zdroj: mirava.cz
Nejjednodušší průtokový ohřívač koupíte od 3 000 Kč, zdroj: mirava.cz

Dalším pozitivem je, že k ohřevu vody dochází pouze ve chvíli spotřeby. Nikde se proto neskladuje a nedohřívá velké množství vody jako je tomu u bojleru. Právě proto je průtokový ohřívač vhodný právě na víkendové chaty či místa s nárazovou spotřebou TUV.

Konkrétní typ průtokového ohřívače vody je třeba vybrat v závislosti na vašich potřebách. Jaké parametry byste měli při koupi průtokového ohřívače sledovat a co vám napoví? To rozebereme podrobněji v odstavcích níže.

Tlakový nebo beztlakový?

Mezi průtokovými ohřívači rozlišujeme:

  • beztlakové průtokové ohřívače – lze je použít pouze pro jedno odběrné místo, většinou se prodávají společně se speciální baterií, která je potřebná pro správnou správnou funkci průtokového ohřívače. Průtokový ohřívač umístěný v bezprostřední blízkosti odběrného místa je optimální z hlediska téměř nulových tepelných ztrát. Beztlakovým ohřívačům se však vyhněte všude tam, kde je kolísavý nebo nízký tlak vody, například máte-li domácí vodárnu.
  • tlakové průtokové ohřívače – lze používat s obyčejnou vodovodní baterií. Jsou navíc schopny obsluhovat více odběrných míst. Výhodou je i zajištění vyššího průtoku vody.

Jaký výkon je dostačující?

Při výběru jakéhokoliv zařízení je vždy důležité sledovat jeho výkon. Potřebný výkon průtokového ohřívače závisí na způsobu použití. Pokud budete potřebovat teplou vodu pouze na mytí rukou a nádobí, vystačíte si s příkonem kolem 4–6 kW.

Pozor na maximání příkon!

Při dodatečné instalaci do domácnosti můžete narazit na maximální příkon podle jmenovité proudové hodnoty vašeho jističe. Týká se to zejména případů, pokud máte i koupelnový radiátor a další na elektřinu.

V takovém případě bude nutná jeho výměna s čímž jsou spojeny jednorázové i pravidelné výdaje za vyšší měsíční paušál. Na druhou stranu můžete ušetřit, protože můžete získat nárok na výhodnější tarif a tím nižší cenu elektřiny.

Pro sprchování již budou nároky na výkon vyšší, počítejte minimálně s 8-12 kW, pro napouštění vany budete potřebovat příkon 18 kW a více (běžně vyráběné maximum je 27 kW).

Jak je to se zapojením do elektřiny?

Průtokový ohřívač ohřívá vodu nárazově. Proto je třeba, aby ve chvíli otočení kohoutku s teplou vodou začal přístroj rychle pracovat. Z tohoto důvodu má průtokový ohřívač skokově vysoké nároky na okamžitý příkon.

Průtokové ohřívače s vysokým příkonem je nutné zapojit na trojfázové vedení (400V).

Většina průtokových ohřívačů vyžaduje samostatné připojení s vlastním jističem. Pokud tuto možnost nemáte, hledejte mezi několika málo průtokovými ohřívači, které lze zapojit pouze do elektrické zásuvky.

Tip: Znáte sálavé panely do domácnosti na elektřinu?

Elektřina nebo plyn?

Pokud máte do domu zavedený plyn, můžete uvažovat i o plynových průtokových ohřívačích. Nicméně i plynové ohřívače s sebou přináší jisté nepohodlí. Pro ohřívače s vyšším výkonem je třeba vybudovat odtah spalin. Pouze při výkonu do 10 kW není nutné budovat odtah. Ale je třeba, aby koupelna byla dostatečně velká a takový ohřívač lze používat pouze pro mytí rukou nebo nádobí.