Víte, jaký je rozdíl mezi přímým a nepřímým grilováním?
Grilování se postupem času stalo jedním z nejoblíbenějších způsobů přípravy jídla. Pro někoho je dokonce rituálem, bez něhož už si ani neumí představit léto. Existuje spousta různých receptů na grilování masa, zeleniny, ale třeba i ovoce. Víte však, že existují i různé způsoby grilování? Umožní vám snáze připravit i méně běžné pokrmy nebo naopak urychlit grilování těch stávajících.
Obecně rozlišujeme dva způsoby grilování
- přímá metoda
- nepřímá metoda
Liší se dle toho, kde se nachází zdroj tepla a jak intenzivní je žár, kterým se surovina upravuje. Přímá metoda se obvykle volí u plátků masa nebo zeleniny. Oheň hoří přímo pod připravovaným pokrmem, a proto se používá název přímá metoda. U nepřímé metody se pak jedná o grilování, kdy je žár díky konstrukci grilu roznášen rovnoměrně po celém vnitřním prostoru. Dochází tak díky nepřímému umístění zdroje tepla tak, aby se díky přirozené cirkulaci dosáhlo rovnoměrné teploty.
Přímá metoda grilování je nejčastější
Na řádcích výše už bylo naznačeno, co je termínem přímá metoda grilování myšleno. Pokrm se připravuje přímo nad zdrojem tepla a po určité době se musí obrátit, aby se opekl i z druhé strany. Jde většinou o suroviny, které je třeba grilovat maximálně do půl hodiny. Také jde tímto způsobem vytvořit lahodná křupavá kůrčička, kterou milují na grilovaných pokrmech snad všichni z nás.
Správná grilovací metoda vám zaručí vynikající výsledek
V praxi to tedy znamená, že do grilu na dřevěné uhlí rovnoměrně rozložíme nažhavené grilovací uhlí, na to se položí rošt a na něj naskládají suroviny. Pokud máte gril s víkem, tak se uzavře a otevírá se jen v případě, že je potřeba pokrm otočit, nebo zkontrolovat, zda už je hotový.
U plynových grilů je nutné nejprve gril pořádně prohřát. Hořáky se proto otevřou na největší výkon a po několika minutách se ztlumí, vloží se na ně rošt a pokrm a začne se grilovat. Grilujeme opět se zavřeným víkem.
Správná volba metody, jakou budete grilovat, ovlivňuje nejen jak bude pokrm udělaný, ale i jak rychle se vám podaří ho vytvořit. Proto vždy vybírejte grilovací metodu na základě toho, jaké suroviny chcete připravovat. Je rozdíl grilovat celé kuře (nepřímá metoda), žebra (nepřímá metoda), steaky (přímá metoda) nebo třeba zeleninu (přímá metoda). Budete-li na to pamatovat, pak si vždycky pochutnáte.
Více se o grilovacích metodách dozvíte z článku na grilcentrum.cz/text/metody-grilovani/grilovaci-metody/news/1750