tvarování stromů niwaki

V čem se liší strom niwaki od bonsaje?

Tvarované stromy a kameny mají v okrasné zahradě důležitý duchovní a kulturní význam. Víte, co přesně jsou stromy niwaki a jaká platí pravidla pro jejich tvarování? 

Co je strom niwaki?

Niwaki symbolizuje japonský výraz a znamená zahradní strom. Dá se přitom říct, že téměř všechny rostliny, které japonští zahradníci používají při tvorbě zahrad, se nazývají niwaki. Jejich úkolem v zahradě je napodobovat stromy zasažené divočinou, například silným větrem či bleskem. Aby bylo dosaženo působivějších efektů, bývají ozvláštňovány tvarováním. Stromy by měly vypadat starší, mít široký kmen a pokroucené větve. 

V Evropě jsme zvyklí jako strom niwaki označovat jakýkoliv tvarovaný strom. A nezáleží nám na tom, zda se pěstuje klasicky v půdě na zahradě, nebo v nějaké okrasné nádobě. Velmi často přitom strom niwaki zaměňujeme s bonsají. To však není zcela správně – bonsaj je spíše miniaturní strom, který je pěstován v misce. 

Jak se stromy niwaki tvarují? 

Pro tvarování stromů niwaki existují určitá pravidla, která jsou téměř totožná s těmi pro tvarování bonsají. Niwaki ovšem přináší více volnosti a svobody. Jeho tvůrce může více postupovat dle své vlastní fantazie a strom upravit do žádoucího tvaru tak, jak se to jemu líbí.

Niwaki a bonsaje mají společnou zejména japonskou posedlost miniaturizací. Proto mají znázorňovat stylizovanou zmenšeninu jemně tvarovaných borovic, se kterými se v přírodě běžně setkáváme. 

Pro tvarování stromů niwaki je potřeba zejména trpělivost a stálá péče. Při tvarování není důležité vytvořit striktní symetrii. Snad nejdůležitější je, aby strom niwaki skvěle doplnil okolní výsadbu a moderní architekturu. 

Čím niwaki doplnit?

Tvarované stromy niwaki obvykle bývají středobodem okrasné zahrady a přitahují největší množství pozornosti. Doplnit je můžete například oblázkovou plochou kolem kmenu, nebo vsadit na podrost nízkých půdopokryvných rostlin či mechů. 

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.