plechové skříně

Užitečné rady nejen do dílny

Každý si rád ušetří námahu a zefektivní práci. Ať už jste nadšený kutil nebo jen občasný opravář, naše rady se vám určitě budou hodit.

Magnetická plocha

Kleště, štípačky, šroubováky, klíče nebo řezáky? Většinou se válejí všude možně po ponku, v policích nebo v improvizovaných zásuvkových systémech. V takových hromadách nářadí se těžko něco hledá, o udržování čistoty ani nemluvě. Přitom existuje jednoduchá a praktická pomůcka, kterou využijete nejen v dílně, ale například i v kuchyni. Na zeď nebo zadní část dílenské skříně stačí umístit magnetickou lištu, pásku a nebo ideálně folii, která vám zajistí široký prostor pro umístění a organizaci vašich kovových nástrojů. Pořizovací cena je ve všech případech poměrně nízká a kromě zlepšení organizace nářadí ušetříte i mnoho místa, kterého zvláště v pracovním prostředí není nikdy dost.

Na co si dávat pozor u zbytků barev

Co s neředěnou barvou, která se nespotřebuje do poslední kapky? Při správném uchování není problém použít barvu i o pár měsíců později. Je nutné dávat pozor především na správné a úplné uzavření víka. Dovnitř by se neměly dostat žádné nečistoty a ani zbylé částečky zaschlé barvy, které se nerozpouští a při dalším užití by byly na nátěru viditelné. Ideálním místem pro uchování je suchý prostor bez přístupu světla a teplotou pohybující se mezi 5 až 30°C. Víte-li, že barvu nevyužijete, myslete na její ekologickou likvidaci. Pro většinu barev i předmětů používaných během natírání či malování je nejlepší cestou odvoz do nejbližšího sběrného dvora.

Nicméně i samotné použití zbytkové barvy bez ohledu na materiál se nevyplácí. Dřevěný materiál si zaslouží vlastní ochranný nátěr – barvy, laky nebo lazury jsou ideální volbou. Vyhněte se však využití zbytkové barvy, která je určena pro kov. Lákavé využití nepotřebné barvy tohoto typu by pro dřevo mělo důsledky díky nepropustné struktuře, kterou barva vytváří. Neprodyšnost by se časem projevila na kvalitě dřeva, ve kterém by zůstala všechna vlhkost a ta by následně začala negativně působit zevnitř. Proto doporučujeme správné označení barev před jejich samotným uložením. 

Předejděte dřevomorce

Využití starého dřevěného nábytku jako odkládacího prostoru v prostředí sklepní dílny nebo obecně v místech s větší vlhkostí není moudré řešení. Dřevomorce stačí poměrně nízké procento vlhkosti k rychlému šíření a poradí si nejen se dřevem, které je ošetřeno různými nátěry, ale prorůstá i zdivem nebo betonem. Následné odstranění může být poměrně nepříjemnou záležitostí, obzvláště při zjištění, kam až se mohla taková houba rozšířit. Pro vlhká místa lze proto doporučit využití jiných ukládacích prostor než je vyřazený dřevěný nábytek. Alternativou mohou být například plechové skříně, které i díky odolnosti a vysoké nosnosti jednotlivých polic využijete naplno ve vaší dílně nebo garáži.