zdroj: shutterstock.com

Trendy využití zrcadla v interiéru

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Zrcadlo využíváme všichni denně ke kontrole našeho vzhledu. Bereme ho pouze jako praktickou pomůcku. Věděli jste ale, že zrcadlo může sloužit i jako bytový doplněk? Promyšlené umístění zrcadel v interiéru pomůže vykouzlit útulné bydlení i z těch nejmenších prostor. Stačí vhodně využít jejich vlastností. A netradiční zrcadla se dokonce mohou stát ozdobou vašeho bytu.

Zrcadlo zvětšuje prostor

Nejznámější je využití zrcadel za účelem optického zvětšení prostoru. K optickému zvětšení místnosti zásadně používejte zrcadla větších rozměrů, která dokáží vytvořit dojem, že za nimi místnost pokračuje dál. Umístění zrcadla je třeba promyslet, abyste dosáhli žádoucího efektu.

Tip: Vyzkoušejte zajímavé závěsné police na zeď do interiéru

Příjemně působí místnosti čtvercového půdorysu. Naopak v úzké dlouhé místnosti se budete cítit stísněně. Proto například v úzké předsíni umístěte zrcadlo na delší stěnu. Tím se předsíň opticky rozšíří. Naopak zrcadlo na kratší stěně chodby místnost pouze prodlouží, ale na šířce jí nepřidá.

Více světla

Na každého z nás působí velmi pochmurně tmavé pokoje a zákoutí. I s tímto problémem vám mohou pomoci zrcadla. Pokud v tmavé místnosti umístíte větší zrcadlo na stěnu proti oknu, bude zrcadlo světlo přicházející z okna odrážet. Stane se tak prakticky dalším zdrojem světla v místnosti a pokoj se více rozjasní. Velký výběr naleznete na Galera.cz.

V malých koupelnách bez oken plní zrcadlo hned dvojí funkci. Opticky koupelnu zvětší a zároveň příjemně rozptýlí světlo umístěné nad zrcadlem. Koupelna je díky němu prozářenější a působí přívětivěji.

Využití zrcadel v domácnosti, zdroj: shutterstock.com
Využití zrcadel v domácnosti, zdroj: shutterstock.com

Ozdobná zrcadla

Připadají vám velká obdélníková zrcadla příliš strohá? Zdají se vám vhodná pouze do koupelny, předsíně, případně ložnice, ale vy byste potřebovali prosvětlit obývací pokoj? Není problém zvolit některé z ozdobných zrcadel do obývacího pokoje.

Jako první se nabízejí zrcadla v rámu. Můžete například vybrat dřevěný rám, jehož odstín bude ladit s nábytkem v místnosti.

Mnohem moderněji ale působí zrcadlové mozaiky. Místo jednolité plochy můžete vytvořit zajímavou mozaiku ze sady zrcadel stejného tvaru ovšem rozličných velikostí. Není třeba se omezovat pouze na klasický obdélník či čtverec. Možností je nepočítaně od sady zrcadel ve tvaru listu až po srdíčka nebo třeba delfíny.

Další možností jsou zajímavá zrcadla, která jsou dozdobena pískováním nebo broušením. Těmito technikami lze zrcadlo oživit, vytvořit kolem zrcadla zajímavý zrcadlový rám nebo vtisknout na okraj, ale i do středu zrcadla ozdobný motiv. Velmi oblíbené jsou motivy rostlinné.

Takové zrcadlo kromě rozptýlení světla plní také funkci dekorativní. Designová zrcadla mohou mít rozličné tvary, klidně mohou mít i výřezy uprostřed lesklé plochy. Takové zrcadlo zavěšené nad pohovku plně nahradí zajímavý nástěnný obraz, zároveň váš obývák odlehčí a prosvětlí.