zdroj: shutterstock.com

Trendy ve stínění oken se v posledních letech mění

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Současné moderní interiéry si žádají jiný přístup ke stínění oken, než byl typický dříve. Klasické záclony mají sice stále své místo v trendech bydlení, ale vedle nich už koexistují další atraktivní stínicí mechanismy. Jaké to jsou? Na to se podíváme v dnešním článku.

Staré způsoby v nové podobě

To ale neznamená, že se musí hned zanevřít na závěsy, látkové rolety nebo žaluzie, které už patří mezi klasiku na okna. I docela obyčejné závěsy nebo rolety se ale dočkaly modernizace a jsou teď k dostání v mnohem bohatší paletě materiálů, barev a vzorů.

Posuvné japonské stěny jsou oblíbené u bytových architektů

Velice trendy ovšem jsou japonské posuvné stěny, které, jak je asi patrné, jsou vlastně importovanou a upravenou variantou klasických japonských stěn. Jsou velmi lehké, působí vzdušně, moderně a navíc jsou nesmírně praktické.

Japonské panelové posuvné stěny, zdroj: unoal.cz
Japonské panelové posuvné stěny, zdroj: unoal.cz

Připevňují se na kolejnici na stropě a ovládat je můžete buď ručně, pomocí šňůrky, tyče nebo také elektrickým ovládáním. Mají ale také širší využití. Nemusí být nutně použité pouze k zastínění oken, ale poměrně efektně také rozdělí prostor v místnosti. Dají se tedy použít třeba jako předěl mezi jídelní a obývací částí obývacího pokoje. Záleží jen na vás, jak je použijete.

Znáte římské rolety?

Dalším velmi zajímavým a efektním trendem jsou takzvané římské rolety. Ty se používají výhradně na okna namísto záclon. Bývají také průsvitné, ale fungují na úplně jiném principu. Neshrnují se do stranu, ale nahoru, jako třeba běžné rolety. Římské rolety se ale „nerolují“. Řasí se. Jsou totiž svisle prošity šňůrkou po určitých úsecích a při zatažení se tyto úseky látky na sebe řasí. Vytvářejí moc pěkný efekt na oknech.

Římské rolety, zdroj: unoal.cz
Římské rolety, zdroj: unoal.cz

Některé jsou zespoda střižené rovně, jiné mají špičatý cíp nebo dokonce mašle. Hodí se převážně do stylově zařízených interiérů, které chtějí vytvořit příjemnou domáckou atmosféru.

Stínění zvenku je vždy výhodnější

Kromě toho existují ještě další metoda zastínění oken a to z vnější strany. Jedná se o podstatně účinnější metodu. Jednotlivé typy jsme si rozebrali v našem dřívějším článku. Jedná se například markýzy nebo vnější rolety.