tepelná čerpadla

Tepelné čerpadlo: Ekologické vytápění a dotace na jeho pořízení

Úspora financí při výstavbě rodinného domu je v popředí zájmu každého, kdo se rozhodne stavět. Za ekologický zdroj tepla je považováno teplé čerpadlo. Jeho význam je podpořený také dotačními tituly, které poskytuje český stát majitelům nemovitostí.

Ekologické vytápění

Aby byla tepelná čerpadla ekonomická, mívají relativně omezený výkon. Princip fungování je znám již téměř sto let a po celou dobu zůstal prakticky beze změny. Díky moderním materiálům je však možné navrhnout zařízení, které má menší rozměry a je levnější, přičemž dokáže dům běžných rozměrů v pohodě vytopit na maximálních 55 stupňů Celsia. Používání tepelných čerpadel je v současné době natolik rozšířené, že nechybí v každé desáté novostavbě, která se staví. Je to dáno také výhodnými dotacemi, které pomáhají s investicemi do čerpadel. 

Typy čerpadel

Existuje několik typů tepelných čerpadel, které k získání energie k vytápění využívají především vzduch a vodu a v některých případech i zemi. Někdy je teplo odebíráno ze vzduchu přes výparník, jindy je teplo ze země do vody předáváno obíhající nemrznoucí kapalinou o nízké teplotě varu. K získání tepelné energie bývá také využívána voda ze studní. 

Podpora tepelných čerpadel v tuzemsku

Pořízení nového tepelného čerpadla v České republice je vládou podporováno až do výše 75 000 nebo 100 000 korun v závislosti na způsobu zdroje tepla. Dotace na tepelná čerpadla jsou pro majitele nemovitostí výhodné. Zájemci o ně mohou získat i 5 tisíc korun na zpracování odborného hydrogeologického posudku. Dále musejí získat povolení k nakládání s podzemními vodami. Stavební úřad může mimo jiné požadovat i měření hlučnosti nebo posouzení vlivů na životní prostředí. Jednou z hlavních podmínek pro to, aby byla dotace schválena, je maximální měrná potřeba tepla ve výši 150 kWh/m2 ročně.