zdroj: shutterstock.com

Stavba dřevěného schodiště: Co je potřeba vědět?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Dřevěná schodiště jsou opět v módě, a to i v moderních interiérech. Mnozí majitelé je volí zejména z toho důvodu, že mají perfektní vzhled. Oproti kovu či jiným materiálům dřevo působí daleko příjemněji. Před tím, než se rozhodnete propojit patra svého domu schodištěm ze dřeva, je dobré si ujasnit pár věcí.

Proč právě dřevěná schodiště?

Hlavní důvod už byl naznačen – dřevěná schodiště působí vysoce estetickým dojmem. Mezi jejich hlavní přednosti lze ale zařadit také jejich dlouhou životnost. Kvalitně opracované, dobře naimpregnované a nalakované tvrdé dřevo vydrží i několik desítek let. Navíc je možné je několikrát renovovat a dosáhnout tak opět původního vzhledu.

Věděli jste, že nejstarší schody byly provedené z jednoho kusu dřeva? Kmen byl zbaven větví a byly provedeny stupňovité záseky.

Dá se tak říci, že jsou nadčasové. Dřevo navíc do interiéru domu přináší svoji přirozenou vůni. Určitě by se o jejich přednostech dalo napsat více, ale my se nyní zaměřme na to, co je nutné vědět před tím, než se pustíte do jejich výstavby.

Netradiční dřevěné schodiště se skleněným zábradlím, zdroj: etoile.cz
Netradiční dřevěné schodiště se skleněným zábradlím, zdroj: etoile.cz

Co musíte znát před tím, než se do výstavby schodiště pustíte

Zásadní záležitostí je správné zaměření prostoru a naplánování parametrů schodiště. Pro tyto účely je nutné znát rozdíly mezi výškami podlah, ale také například tloušťky stropů. Tyto parametry ovlivňují volbu dřeviny, která bude při výstavbě schodiště použita. Některé dřeviny mají totiž vysokou hustotu a jsou těžké. V určitých případech by tak nemusela konstrukce domu jejich tíhu unést.

Jaké dřevo se nejčastěji používá na schodiště? Jedná se o smrk, borovici, buk, dub, javor, jasan a také nepřeberné množství exotických dřevin.

Výběr materiálu je tedy dalším důležitým bodem. Stejně tak je ale potřeba se zamyslet i nad doplňky, mezi něž patří hlavně zábradlí. Lze zvolit opět dřevo, případně ale i jiné materiály. Zajímavě působí například kombinace dřevěného schodiště s nerezovým zábradlím.

Různé netradiční tvary schodiště ze dřeva, zdroj: etoile.cz
Různé netradiční tvary schodiště ze dřeva, zdroj: etoile.cz

Realizace dřevěného schodiště od odborníků

Při realizaci schodiště ze dřeva doporučujeme obrátit se na odbornou firmu. Ta vám pomůže se vším, od zaměření prostor až po samotnou výstavbu schodiště a jeho doplňků. Působivá luxusní dřevěná schodiště na zakázku vyrábí kupříkladu společnost Etoile.cz.

Only registered users can comment.

  1. drevene schody jsou krasne. my jsme udelali tu chybku ze jsme je nabarvili, jesteke vsemu na bilo!! nejen ze je vsude videt prach, ale jeste zalejza do skvir,mezirek, ktery drevo proste vytvari. tohle bych nedoporucovala. :(