stavebniny

Stavba domu se může vyplatit, nicméně nejde o nic snadného

Ceny bytů jsou dnes šílené a rodinné domky jsou na tom ještě daleko hůř. Chcete-li bydlet ve svém a zároveň se kvůli tomu nezadlužit na další tři generace, buďto si vyberte některý z mobilheimů, nebo si postavte vlastní domek.

Není to procházka růžovou zahradou

Stavba, byť i malého domku, se může docela protáhnout, zvláště když se rozhodnete si vše zařídit svépomocí.

V takovém případě se připravte na pár let nervů a perné práce, ovšem pokud se vám podařím tím vším projít, nakonec získáte vlastní rodinnou vilku, ve které můžete bydlet, či ji případně prodat s tučným ziskem a za obdržené peníze si koupit pěkný byt.

Musíte mít všechno promyšlené

Lidí, kteří se rozhodli pustit se do budování vlastní střechy nad hlavou, je v českých zemích více než dost. Ne každý však dokázal své vysněné bydlení dokončit. Většinou došly peníze, případně už na to prostě neměli nervy.

Abyste vás nepotkal podobný scénář, potřebujete dobrý plán. Základem je sehnat peníze, nechat si navrhnout domek a následně nakupovat stavebniny. Ty dnes nemusí být zrovna levné.

Pálené cihly, cement, písek ale i plechové střechy či klasické střešní tašky jsou v současné době cenově dosti nevýhodné. Vše zdražuje a materiál vhodný ke stavbě není žádnou výjimkou.

Někdy je lepší počkat

Neudělejte chybu a nenakupujte suroviny, když jsou nejdražší za posledních deset let. Raději počkejte pár měsíců a mezitím pravidelně sledujte pohyb cen. Jakmile některé potřebné druhy stavebnin klesnou na ceně, kupujte. Nemusíte je použít hned, cihly a další materiál se dají relativně snadno uložit. Často stačí mít vše přikryté plachtou, není potřeba nic extra.

Postupným skupováním materiálu můžete klidně ušetřit i desítky procent z celkové ceny domu. Bude se sice muset trochu obrnit trpělivostí, ale právě takovéto racionální chování v současné krizi přináší růže.