Srubové dřevostavby se stále častěji objevují v českých městech
Bydlení ve vlastním domě je snem většiny rodin. A bydlení ve srubovém domě se může zdát jen jako romantická představa. Časy se ale mění a dřevěné domy neplní pouze funkci víkendových chat. Výhody srubových domů přesvědčily řadu lidí o tom, že se jedná o ideální stavbu pro celoroční bydlení.
Kde všude můžete narazit na srubové domy?
Staré dřevěné roubenky zdobí horské vesnice. Zatímco s moderními srubovými domy se setkáte i v nižších polohách, ale také na okrajích měst. Někdy je sice problém získat stavební povolení pro stavbu srubového domu. Dřevěná stavba totiž mnohdy neladí s charakterem okolní zástavby. Ovšem na kraji vesnice nebo města by stavba takového domu neměla být problém.
Případné připomínky stavebního úřadu můžete omezit úpravou srubového domu. Při jeho stavbě nebude použito kulatých klád, ale dřevěných hranolů. Stavba pak nebude působit tak masivně a nezvykle a lépe zapadne mezi ostatní stavby.
Proč bydlet ve srubovém domě?
Dřevo jako stavební materiál má mnoho výhod. Je dobře dostupné, jedná se o přírodní a tudíž ekologický materiál, je zdravotně nezávadné a má dlouhou životnost. Masivní dřevěná stěna srubového domu má také skvělé izolační vlastnosti.
Pouze spáry mezi jednotlivými kládami jsou utěsněny izolací. Zpravidla se však rovněž jedná o izolaci z přírodních materiálů, například z ovčí vlny. Více se dozvíte v článku jak se staví srub. Díky čistě přírodní konstrukci může dům volně dýchat a v jeho interiéru se tak udržuje přirozené mikroklima.
Dřevo navíc v místnostech udržuje optimální relativní vlhkost vzduchu. Dále dřevo dokáže neutralizovat patogenní zóny a pohlcovat škodlivé látky. Jakožto čistě přírodní materiál je dřevo zdravotně nezávadné. To vše přispívá ke zdravému ovzduší uvnitř domu.
Krátká doba výstavby
Dalším plusem je krátká doba výstavby a naopak velmi dlouhá životnost. Pro prodloužení životnosti stavby je třeba dřevo ošetřit povrchovou úpravou, která chrání dřevo před napadením houbami, plísněmi i před negativním působením UV záření. Navíc může dřevu dodat požadovaný odstín. K impregnaci dřeva lze využít chemické přípravky, ale existují i přípravky čistě přírodní.
Shrňme tedy důvody, které vedou k tomu, že na výletech i procházkách okolím města můžete čím dál častěji narazit na srubové domy:
- ekologická stavba – přírodní materiál, plně recyklovatelný, malé množství odpadu
- úspory za vytápění – výtečná tepelně-izolační vlastnost dřeva zajistí nízké náklady na vytápění domu, v létě naopak zachová uvnitř domu příjemný chládek
- stavba z přírodních materiálů a zdravé klima uvnitř domu – návrat k přírodě, péče o zdraví a příklon ke zdravému životnímu stylu jsou nejen aktuálním, ale především správným trendem, tento současný návrat k přírodě se projevuje právě v čím dál častější volbě nechat si postavit srubový dům a žít v něm
- krátká doba výstavby – hrubá stavba může být hotova za čtyři až šest měsíců, srubový dům na klíč potom za 6-8 měsíců, tedy za necelý rok od počátku stavby můžete bydlet ve zcela dokončeném domě
- přijatelná cena
- dlouhá životnost – životnost srubových domů lze počítat i na stovky let
- stylové bydlení