zdroj: shutterstock.com

Sedací vaky a pytle – netradiční způsob posezení!

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Rádi se usadíte s knížkou v ruce? Nebo jen tak relaxujete při poslechu hudby? Potom vás možná lákají sedací pytle. Ty jsou nejen zajímavým prvkem v interiéru, ale nabízí především pohodlné posezení. Pro oblibu u mládeže si sedací vaky lidé spojují především se zařízením dětských pokojů. Své místo ale naleznou i v odpočinkovém koutě ložnice či v obývacím pokoji.

Využití sedacích vaků

Označení sedací vak pochází z anglického pojmenování tohoto kusu nábytku – bean bag (bag=pytel, bean=fazole). Název byl inspirován historií, kdy pytle s luštěninami či s obilím využívali dělníci v továrních halách o přestávce mezi prací k usazení a odpočinku. Pytle se sypkou výplní, které se pohodlně přizpůsobí tvaru lidského tělo i libovolné pozici, si našly své místo i v moderním bytě.

Vzhledem k široké nabídce barev i tvarů, je možné pohodlné vaky a pytle na sezení umístit do libovolného typu interiéru. Pestrá je i nabídka různých materiálů, některé z nich jsou dokonce uzpůsobeny venkovnímu použití a umožňují lenošení na zahradě či u bazénu.

Starší děti si zamilují sedací vak jako místo k dennímu odpočinku s knížkou či tabletem, studenti si na něm udělají pohodlí třeba i při učení.

Své využití najdou útulné sedací vaky pro správné lenošení také v obývacím pokoji. Zde na nich můžete sami relaxovat nebo na ně usadit návštěvu. A největší typy sedacích vaků mohou dokonce posloužit i k přespání hostů.

Sedací pak potěší zejména děti a mladistvé, zdroj: kupono.cz
Sedací pak potěší zejména děti a mladistvé, zdroj: kupono.cz

Druhy sedacích vaků

Sedací vaky se dělí do několika kategorií. Z hlediska tvaru rozlišujeme nejčastěji podobu hrušky nebo polštáře. Méně obvyklé jsou vaky kulovité nebo zajímavé pytle ve tvaru křesílka, ruky a podobně. Samostatnou kategorií jsou měkké sedací pytle pro děti, které se předhání v netradičních tvarech. Mezi nimi objevíte vaky připomínající roztomilá zvířátka či pytle ve tvaru fotbalového míče.

Další dělení závisí na velikosti sedacích pytlů:

  • malé – sem patří některé menší vaky pro děti, jinak většina malých sedacích vaků slouží spíše jako podnožky u gaučů či křesel
  • střední – nejběžněji používaný typ vaků, v nichž se pohodlně usadí dítě i dospělá osoba
  • velké – velké vaky již umožňují usazení více osob najednou, v případě potřeby je lze občasně využít i jako lůžko, takové vaky v některých domácnostech suplují funkci pohovky.

Jak vybrat potah a náplň

Kromě tvaru a velikosti sedacího pytle, nezapomeňte pečlivě vybrat také materiál jeho potahu. Ten je vhodné sladit se zařízením vašeho interiéru, ale nezapomínejte ani na praktičnost. Do dětských pokojů doporučujeme potahy nylonové, které jsou velmi odolné a snadno se udržují. V obývacím pokoji není potah vystaven takové zátěži, spíše je brán ohled na luxusnější vzhled. Zde se proto více hodí potahy semišové či koženkové.

Povrch z koženky je oblíbený díky snadné údržbě, zdroj: kupono.cz
Povrch z koženky je oblíbený díky snadné údržbě, zdroj: kupono.cz

V každém případě vybírejte dostatečně pevný materiál, aby nedošlo k jeho protržení. Případné vysypání náplně vaku má totiž za důsledek zdlouhavý úklid.

Sedací vaky se liší také typem výplně. Vybírat můžete mezi:

  • EPS kuličky – polystyrénové kuličky jsou zdravotně nezávadné, jedná se o dražší variantu výplně, ale nabízí kromě velké pohodlí, výbornou oporu a malou sléhavost
  • polystyrénová drť – tato varianta výplně je levnější, neposkytuje však dostatečnou oporu a oproti EPS kuličkám hůře drží tvar, zdravotní nezávadnost není stoprocentně zaručena, drť může obsahovat například zbytky lepidel a jiných chemických látek

Již výše byla zmíněna sléhavost výplně. K té po jisté době používání sedacího vaku zákonitě dojde. Proto si při výběru sedacího pytle všimněte také způsobu, jakým je možno do vaku v případě potřeby doplnit přídavnou náplň.