zdroj: inoxproducts.cz

Schodiště se neobejde bez zábradlí, ale jaký materiál vybrat?

zdroj: inoxproducts.cz
zdroj: inoxproducts.cz

Zábradlí patří ke schodům stejně, jako střecha k domu. Díky němu se cítíme bezpečně a víme, že se o něj můžeme spolehlivě opřít. Zábradlí ale není jen čistě praktickým doplňkem, který nám každý den pomáhá bezproblémově vyjít do patra a zase z něj sejít dolů.

Stejně jako schody, i zábradlí je módní záležitostí, která musí bezpodmínečně ladit ke svému okolí. Jestli váháte, jaký materiál pro zábradlí zvolit, pokusíme se vám v následujícím článku představit nejčastější materiály, ze kterých se v současnosti zhotovují tyto kompozitní konstrukce.

Nerezové zábradlí

V poslední době je čím dál žádanější zábradlí z nerezu. Nerezová zábradlí už dávno přestala být doménou venkovních prostor a s nástupem moderní doby se přestěhovala i do našich domovů. Důvodů je hned několik. Kromě jednoduchého designu, který perfektně ladí k modernímu interiéru je to i dlouhá životnost a snadná údržba. Zejména, pokud si vyberete povrch broušený/škrabaný nerez.

Nerezové zábradlí lze libovolně kombinovat s ostatními materiály, od typického dřeva až po skleněné výplně. Kovová zábradlí jsou obecně relativně cenově nenáročná a při určité dávce šikovnosti je možné sestavit si je svépomocí.

Hledáte montáž ocelové konstrukce na váš dům?

Hliníkové zábradlí

O něco levnější variantu nerezového zábradlí představuje zábradlí hliníkové. Hliník sám o sobě by nebyl zrovna ideálním materiálem, ovšem v případě zábradlí se používají hliníkové komponenty se speciálně upraveným povrchem připomínající nerez (povrch INOX), který se vyznačuje dlouhou životností, navíc díky matnému designu nemusíte zábradlí leštit. Dodává se jako skládačka, takže je velice vhodné k montáži svépomocí.

Dřevěné zábradlí

Zábradlí ze dřeva je zkrátka nestárnoucí klasika. Hodí se do interiérů moderních domů, kde se uplatní konzervativnější vzhled, ale i do chat či srubů, ve kterých se bude naopak dobře vyjímat masívní dřevěné zábradlí. Cena dřevěného zábradlí se pohybuje v různých relacích podle zvoleného typu dřeva.

Zde se rozhodně vyplatí připlatit si za tvrdá dřeva (buk, dub,…). Měkká dřeva, jako je třeba smrkové či borovicové, jsou sice levná, ale zato obzvláště náchylná na oděrky. Výhodu představuje možnost kombinovat při výrobě zábradlí různé typy dřeva, a následně je namořit do jednotného odstínu, což o něco sníží výslednou cenu.

Točité schodiště nerez, zdroj: inoxproducts.cz
Točité schodiště nerez, zdroj: inoxproducts.cz

Výplně

Skleněné výplně

Skleněné výplně už dávno nejsou jen doménou moderních architektonických skvostů nebo nákupních center, ale úspěšně pronikají i do našich domácností. Nejvíce samozřejmě zaujme ultramoderní a nadčasový vzhled. Rodiny, s dětmi zase ocení nepřítomnost mezer, kterými by jejich ratolesti mohly prolézt, popřípadě v nich uvíznout.

Pokud by vám průsvitné sklo přišlo jednotvárné, vězte, že je možné ho ozvláštnit pomocí barevných fólií, které plní i funkci bezpečnostního prvku, ale i různými povrchovými úpravami (polepy, smaltování, potisky,…). Skleněné výplně potkáte nejčastěji v kombinaci s nerezovým zábradlím, ale narazit můžete i na celoskleněné zábradlí, které nadchne svojí jednolitostí.

Nerezové výplně

Z nerezem se dá doslova čarovat, existují různé způsoby výplně pro nerezová schodiště. Samozřejmě nejtypičtější zůstává horizontální nebo vertikální umístění nerezových tyčí v daném rozestupu od sebe. Velice zajímavě ale vypadají i nerezová lanka, která se napínají mezi jednotlivé sloupky. Nerezová výplň se dobře vyjímá v kontrastu s dřevěným zábradlím, ale přeci jenom si asi nejlépe rozumí se zábradlím ze stejného materiálu.

Dřevěné výplně

Dřevěné sloupky v současnosti ustupují mírně do pozadí, ale stejně se najdou lidé, kteří na ně nedají dopustit. Výhodou dřeva je možnost vtisknout mu téměř jakýkoliv tvar či barvu. Dřevěné výplně rozhodně vypadají nejlépe v kombinaci se stejným materiálem.

Shrnutí výhod a nevýhod jednotlivých materiálů

Klady Zápory
Nerez/Hliník Snadná údržba
Dlouhá životnost
Nižší pořizovací cena
Snadná montáž
Možnost libovolného tvarování
Komponenty musí být vyměřené s přesností na desetiny milimetru
Dřevo Nekonečně mnoho designů
Možnost lakování/moření na jakoukoliv barvu
Při zvolení měkkého dřeva nebezpečí oděrek
Nutnost jedou za pár let znovu ošetřit
Sklo Bezpečnostní prvek pro děti Pracnější údržba