zdroj: finep.cz

Řadové domy jsou oblíbené ve velkých městech díky nižší pořizovací ceně

zdroj: finep.cz
zdroj: finep.cz

Bydlení v domě je snem většiny mladých rodin, kterým je v bytě těsno. Rodinný dům nabízí nejen více úložného i obytného prostoru, ale především zahradu, na níž mají děti dostatek prostoru k dětským hrám a dospělí ocení relaxaci na čerstvém vzduchu, ochlazení v bazénu nebo posezení s přáteli u grilu. Cena pozemků a samostatně stojících domů je však, především ve větších městech, velmi vysoká. Vhodným kompromisem proto může být bydlení v domě řadovém.

Pořizovací cena řadového domu

Na celkové ceně domu ve velkých městech se výrazně projevuje cena pozemku, ta mnohdy tvoří i polovinu pořizovací ceny domu se zahradou. Ve větších městech jsou ceny pozemků přímo astronomické. Cena zasíťovaného pozemku se na okraji Prahy pohybuje od 2 000 Kč za metr. Řadové domy v Praze tak mohou být cenově dostupnější i pro střední vrstvu obyvatel.

Ti, kdo touží po vlastním bydlení, se proto poohlíží buď po levnějších pozemcích v širším okolí, ovšem takové bydlení s sebou nese nevýhody dojíždění do práce a školy. Vzhledem k tomu, že řadový dům stojí na menším pozemku, sníží se tak celková cena domu a řada rodin si proto může dovolit bydlení v domě blíže centra města.

Podívejte se na nabídku rodinných domů na prodej v Praze

Cenu řadového domu oproti běžnému domu snižuje i to, že dvě stěny domu jsou společné se sousedy, čímž je ušetřeno za stavební materiál (zateplení, fasáda, apod.).

Řadové domy mohou mít mnoho podob, zdroj: finep.cz
Řadové domy mohou mít mnoho podob, zdroj: finep.cz

Výhody bydlení v řadovém domě

Nejprve se podívejme na výhody, které můžete od bydlení v řadovém domě očekávat:

  • příznivější pořizovací cena v dobré lokalitě na úkor velikosti pozemku
  • nižší náklady na energie oproti samostatně stojícímu domu – vzhledem k tomu, že vždy dvě stěny domu jsou společné se sousedy, dochází tedy k menším tepelným ztrátám
  • nižší náklady na rekonstrukci domu – opět proto, že řadový dům má pouze dvě volné stěny, ušetříte i při rekonstrukcích, například při obnově fasády, oplocení, atd.
  • vlastní zahrádka pro venkovní posezení

Nevýhody řadových domů

Přestože bydlení v řadovém domě je snem mnoha lidí a je určitě v mnohém lepší než bydlení v panelákovém bytě, není to bydlení pro každého a může skýtat i jisté nevýhody:

  • nedostatek soukromí – řadové domy jsou většinou stavěny jako úzké patrové domy, s tím je spojen také půdorys zahrady, úzká zahrada sousedící z obou stran se zahradami sousedů nemusí být introvertům příjemná, jistě vás čeká život spjatý se sousedy, což v případě milých sousedů nemusí být výhradně nevýhodou. Nedostatek soukromí také můžete pociťovat vzhledem k tomu, že na vaši zahradu mohou mít sousedé výhled z patra jejich domu
  • hluk – vzhledem ke společným zdem se sousedy musíte počítat s tím, že se mohou přenášet zvuky od sousedů k vám a naopak, proto je třeba se chovat ohleduplně a na rozdíl od volně stojícího domu si nemůžete dovolit pustit se v pozdních hodinách do kutilství či do hry na hudební nástroje
  • malá zahrada – malá plocha zahrady může být vnímána jako nevýhodná z hlediska nedostatku místa pro bazén či pro zahradničení. Mnozí ji ale zařazují spíše mezi výhody s tím, že malá zahrada nevyžaduje mnoho úsilí na údržbu.
  • okna mohou být orientována pouze na dvě strany

Zajděte se podívat do vzorového řadového domu

Velmi špatně se představuje, jaký životní prostor nabídne řadový domek a jeho zahrada. Pokud zvažujete koupi řadového domu, rozhodování vám jistě usnadní návštěva ukázkového domu, kde vše uvidíte v reálu. Můžete například navštívit developerské projekty v Praze od společnosti Finep ve Šterboholech.