Pusťte se do jarní výsadby okrasných stromů. Prozradíme vám, jak na to

S příchodem jara se každý z nás vrhá do péče o zahradu. Zároveň se jedná o ideální čas pro výsadbu okrasných stromů. Víte, jak správně postupovat?

výsadba stromů

Proč právě na jaře?

Nejlepší období pro výsadbu stromů je začátkem jara a koncem léta. V tuto dobu má totiž vzduch i půda vyšší přirozenou vlhkost. Pokud se proto rozhodnete pro výsadbu až v létě, musíte myslet na dostatečné množství zálivky. A při výsadbě na podzim je zase třeba pokrýt půdu vrstvou kvalitní mulčovací kůry nebo alespoň chvojím.

Odstraňte vše, co je nežádoucí

Druhý krok se nese ve znamení přípravy půdy na výsadbu. To znamená, že z okolí odstraníte veškeré nežádoucí předměty, plevel a oddenky. Pro odstranění plevele slouží buď klasické pletí, nebo můžete vsadit na použití speciálních herbicidů. U těch je však třeba pamatovat na to, že potřebují určitou dobu účinkovat, aby plevel zahubily.

Hnojení je důležité

Aby se okrasnému stromu dobře dařilo, je potřeba jej vysadit do kvalitní půdy. V ideálním případě by se mělo jednat o hlinitopísčitou půdu s vyšším obsahem humusu. Měla by se skládat z maximálně 50 % písku, 30 % hlíny a maximálně 20 % jílu. Pokud takovou půdu nemáte, dokáže to vynahradit kvalitní a pravidelné hnojení.

Připravte dostatečně velkou jámu

Než si nový okrasný strom přivezete domů, je třeba pro něj vyhloubit jámu. Doporučujeme však, abyste jámu nehloubili příliš dlouho předem (mohla by ztuhnout a zamokřit se). Jámu vyměřte přibližně dvakrát širší a o trochu hlubší než kořenový bal.

Bezprostředně po výsadbě půdu dostatečně zalijte a nezapomeňte strom zamulčovat rozdrcenou kůrou, která poslouží jako perfektní tepelná izolace.

Více informací ze světa pěstování okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Kristýna Novotná

Komentáře nejsou povoleny.