zdroj: mirafa.cz

Představujeme trendy vychytávky pro váš balkón

zdroj: mirafa.cz
zdroj: mirafa.cz

S blížícím se jarem začínáme plánovat výlety i poklidné lenošení na vzduchu. Pokud zrovna nebydlíte v rodinném domě se zahradou, máte jedinou možnost užít si odpočinek na čerstvém vzduchu na balkoně nebo terase. Jak si posezení na balkoně zpříjemnit? Podívejte se na nové trendy pro balkony a terasy.

Jak zajistit na balkoně soukromí?

Pohledům sousedů z pater nad vámi se můžete uchránit díky markýze nebo slunečníku, které zároveň využijete jako ochranu před přímým sluncem. Tím ale nezískáte na svém balkoně úplné soukromí. Zábradlí balkonů jsou často tvořena kovovými laťkami, které nijak nezabrání pohledům kolemjdoucích.

Balkonová zástěna může mít mnoho podob, zdroj: mirafa.cz
Balkonová zástěna může mít mnoho podob, zdroj: mirafa.cz

Chcete-li si při opalování nebo relaxaci na balkoně zajistit pocit soukromí, nezbývá, než zábradlí zaclonit. Díky pestré nabídce trhu můžete toto zastínění provést nejen účelně, ale také moderně a esteticky.

Mezi moderní řešení balkonové zástěny patří:

  • stínící sítě – jedná se zástěny vyrobené z polyethylenu nebo polypropylenu. Díky husté síti z umělých vláken je zástěna velmi odolná vůči vlivům počasí i vůči napadení plísněmi. Zástěna se snadno připevní ke konstrukci zábradlí balkonu a poskytne na balkoně plné soukromí i ochranu proti přímému slunci. Zástěny se prodávají v mnoha barvách. Můžete volit od jednoduchých, nenápadných jednobarevných, přes oblíbené proužkované vzory až po výraznější barvy. Rozhodně nebudete mít problém sladit stínící síť s barevným laděním vašeho domu nebo balkonu.
  • balkonové zástěny – jedná se zástěny vyrobené z PVC nebo z PEVA, což je materiál, který je pružnější, lehčí i odolnější vůči mrazu než PVC. Tyto zástěny nabízí velké množství barev i moderních vzorů. Velmi oblíbené jsou zástěny s motivy květin a listů nebo zástěny, které imitují stěnu porostlou břečťanem.
  • kapsáře– patří k nejnovějším hitům a budou popsány níže.

Zeleň na balkoně

Zeleň dokáže balkon zkrášlit, zútulnit a dodat mu svěžest. Rozměry většiny balkonů však neumožňují umístění větších truhlíků s květinami na zem. Jako jediné místo pro květiny se proto nabízí zábradlí balkonu.

Závěsné samozavlažovací truhlíky, zdroj: lechuza.com
Závěsné samozavlažovací truhlíky, zdroj: lechuza.com

K umístění květin můžete využít:

  • závěsných truhlíků – místo běžných truhlíků zavěšených na speciálních držácích, je pohodlnější využít přímo závěsných truhlíků. Ty lze na zábradlí nejen snadno zavěsit, ale nabízí i moderní vzhled. Můžete vybírat mezi truhlíky plastovými nebo kovovými. Některé závěsné truhlíky jsou navíc rozšířeny o praktické doplňky. Velmi efektním řešením pro malé balkony jsou závěsné truhlíky, které na straně čnící dovnitř balkonu mají odkládací prostor, který může posloužit jako malý stoleček na pití nebo knížku.
  • kapsářů na květiny – nejnovějším trendem jsou závěsné kapsáře. Ty můžete umístit jak na stěnu balkonu tak i na jeho zábradlí. Kapsář je vyroben z odolného materiálu PEVA a sestává s rovné neprůhledné čtvercové plochy o rozměrech cca 50 x 50 cm, z níž na jedné straně ční elegantně tvarovaná kapsa. Do ní lze umístit květinu. Květinu můžete zasadit přímo do kapsy nebo můžete květinu s květináčem vložit do kapsáře. Spojením několika kapsářů můžete vytvořit na zábradlí balkonu neprůhlednou zástěnu, která navíc zevnitř oživí balkon množstvím zeleně. Kapsáře na květiny se vyrábí v mnoha atraktivních barvách a při pokrytí zábradlí balkonu můžete vytvořit zajímavé barevné kombinace.