zdroj: shutterstock.com

Představujeme novinku na trhu hliníkové stavebnicové zábradlí

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Výběr zábradlí ke schodišti, balkónu či terase je náročný úkol. Je třeba zvážit mnoho kritérií od estetického začlenění do budovy, přes kvalitu a pevnost materiálu, hmotnost zábradlí až po náročnost na instalaci a údržbu. Stále větší oblibě se těší zábradlí hliníkové, které nabízí mnoho výhod ve všech zmíněných ohledech.

Výhody hliníkového zábradlí

Zábradlí interiérová i exteriérová můžete na trhu nalézt v mnoho podobách. Volit můžete mezi zábradlím ocelovým, skleněným, dřevěným či hliníkovým. Podívejme se na to, jaké výhody oproti ostatním materiálům nabízí právě hliníkové zábradlí:

  • nízká cena – pořizovací cena hliníkového zábradlí může být tři až pětinásobně nižší než u zábradlí ocelového či skleněného
  • nízká hmotnost – oproti všem ostatním materiálům nabízí hliníkové zábradlí nejnižší hmotnost, což usnadňuje nejen instalaci zábradlí, navíc se nemusíte obávat zatížení budovy konstrukcí zábradlí
  • bezúdržbovost– netřeba často leštit narozdíl od skleněného či nerezového zábradlí
  • snadná montáž – stavebnicový systém zábradlí nabízí nejen snadnou montáž, kterou zvládnete i svépomocí (což se opět projeví na snížení pořizovacích nákladů), ale také umožní bezproblémové vytvoření zábradlí na míru
  • využití v interiéru i exteriéru
  • elegantní vzhled
  • dlouhá životnost

Materiál a jeho vlastnosti

Hliníkové zábradlí je vyrobeno z vysoce kvalitní hliníkové slitiny EN AW-6063, zábradlí je pevné a odolné, proto vyniká nejen nízkou cenou, ale také výtečným poměrem kvalita ku ceně. Povrch hliníkového zábradlí je upraven elektrooxidací (eloxováním). Tím vznikne na jeho povrchu vrstvička, která materiál chrání před vlivy okolí, materiál je velmi odolný a je proto vhodný jak do interiérů (k vnitřním schodištím) tak pro exteriérové využití (zábradlí balkónů, teras, zábradlí okolo bazénů, …). Díky použití hliníku je zábradlí i velice lehké – 1 metr zábradlí váží pouze 2-3 kilogramy.

Hliníkové zábradlí značky GELEND, zdroj: gelend.cz
Hliníkové zábradlí značky GELEND, zdroj: gelend.cz

Povrchová úprava také zajistí to, že se hliník nešpiní, respektive není to na něm příliš vidět. Tak zvaný povrch INOX svým zjevem připomíná nerezové povrchy, oproti nerezovému povrchu však vyžaduje daleko menší údržbu, není náchylný k vytváření stop od kapiček vody, otisků prstů a je odolný i vůči drobnému poškrábání.

Různé typy provedení hliníkového zábradlí

Hliníkové zábradlí je vhodné pro všechny typy balkonů i schodišť. Lze vytvořit celohliníkovou konstrukci zábradlí (s horizontální i vertikální tyčovou výplní), ale rovněž ho lze kombinovat s dalšími materiály. Zábradlí můžete například opatřit dřevěným madlem či skleněnými či polykarbonátovými výplněmi. Povrchová úprava připomínající nerez skvěle zapadne do každého typu interiéru, zábradlí působí vzdušně a elegantně.

Hliníkové zábradlí, zdroj: alzabradli.cz
Hliníkové zábradlí, zdroj: alzabradli.cz

Instalace

Stavebnicový systém umožňuje snadnější přepravu i instalaci. Variabilní systém lze přizpůsobit libovolnému tvaru i sklonu schodiště. Zábradlí lze ukotvit do podlahy, boku schodů i do stěny. Stavebnicový systém nabízí velké množství variant, můžete vytvořit pouhé madlo na zdi, klasické zábradlí potom může mít výplně s jiného materiálu či můžete smontovat výplně z vodorovně či svisle orientovaných hliníkových latí nebo vytvořit zajímavou kombinaci vodorovných a svislých tyček.

Hliníkové zábradlí v interiéru, zdroj: nejzabradli.cz
Hliníkové zábradlí v interiéru, zdroj: nejzabradli.cz

Instalace zábradlí je snadná, nevyžaduje žádnou těžkou techniku (oproti ocelovému svařenému zábradlí) a zvládne ho každý průměrný kutil. Ke spojování jednotlivých dílů se využívá lepidla a šroubů. Právě pokud zvolíte instalaci svépomocí, bude úspora nejvyšší a můžete se dostat na cenu za 1 metr zábradlí kolem 1000-1500 Kč.