zdroj: wikipedia.org

Poznejte krásu zimostrázu obecného

zdroj: wikipedia.org
zdroj: wikipedia.org

Hledáte inspiraci pro vaši zahradu a chcete ji ozvláštnit okrasným stromem? Poté je třeba znát veškerá pravidla péče. Přečtěte si, čím vyniká zimostráz obecný (Buxus sempervirens).

Charakteristika zimostrázu obecného

Tento buxus pochází ze Středomoří. Charakterizovat jej přitom můžeme jako keř nebo malý stromek. Ve svém domácím prostředí může dosahovat výšky až 10 metrů.

Jeho lístky jsou stálezelené, vějčité, zhruba 2 cm dlouhé a 1 cm široké. Spodní strana listu má přitom žlutozelené zbarvení, ta horní naopak tmavě zelené a lesklé. Květy zimostrázu na scénu přicházejí přibližně v březnu nebo dubnu. Plod poté dozrává na podzim.

Za zmínku rozhodně stojí upozornění na možnou otravu. Přítomný alkaloid buxin po požití způsobuje otravu u zvířat i lidí. Samozřejmě že častějším případem je otrava u němých živočichů, a proto dávejte pozor na umístění.

zdroj: okrasne-stromy.cz
zdroj: okrasne-stromy.cz

Jeho nároky

Popisovaný okrasný strom lze obecně označit za poměrně nenáročný, co se týče výběru půdy. Daří se jim v mírně vlhké, neutrální až mírně zásadité půdě. Nesnesou přílišné vlhko ani sucho.

Pozor si musíte dávat v případě posypových solí. Pamatujte tak i na škodlivost postřikového aerosolu, o který se mohou postarat některá projíždějící auta. Jako vhodné umístění lze doporučit to, kde bude buxus dokonale chráněn před mrazivými větry i zimním sluncem. Vždy mu také doplňujte dostatek vody, a to nejen v létě ale i v zimě.

Smutnou skutečnost symbolizuje fakt, že zimostráz v poslední době trápí dvě choroby. Prevencí může být umístění bonsaje do té části zahrady, kde žádné jiné buxusy nemáte. Dále je třeba nenechávat listy mokré více než 5 až 6 hodin. Doporučuje se tedy zalévat spíše ráno než večer. Také je třeba pamatovat na vhodný výběr substrátu. Vždy by se mělo jednat o ten certifikovaný bez jakýchkoliv choroboplodných zárodků.

Použití v zahradě

Zimostráz se stal velmi oblíbeným pěstovaným keřem. Může se totiž chlubit stálezelenými listy i nízkými nároky. Skvěle si rozumí i s tvarováním, kdy z něj lze učinit úchvatnou bonsaj. Na vaší zahradě pěkně vynikne i v květináči.

Pro více informací navštivte web www.okrasne-stromy.cz.