hliníková okna

Pořizujeme nová okna: Dáte přednost plastovým, dřevěným, nebo hliníkovým?

Okno vytváří na fasádě budovy důležitý architektonický prvek, který dává stavbě její typický vzhled. Zatímco v minulosti bývala moderní okna malá, a to často z důvodu lepší tepelné izolace, dnes si může majitel nemovitosti dovolit zvolit i okna větších rozměrů, protože možnosti izolace jsou na daleko vyšší úrovni. Otázkou je, jaký typ materiálu pro okna zvolit. Budou lepší plastová, hliníková nebo dřevěná? Pojďme se podívat na výhody jednotlivých druhů oken.

Plastová okna

Od oken se očekává hlavně to, aby dobře izolovala. A to plastová okna umějí. Mají totiž výborné izolační vlastnosti, což se pochopitelně příznivě promítne do rodinného rozpočtu. Brání úniku tepla z domu a vniknutí chladu dovnitř. Oproti dřevěným oknům jsou ta plastová také levnější a jejich údržba je snadnější – nemusejí se přetírat čas od času barvou, jako tomu bývá u oken dřevěných. Přitom plastová okna nabízejí širokou škálu barevného provedení, takže je jde výborně kombinovat i s barvou fasády.

Dřevěná okna

Klasika, která je prověřená léty používání. To jsou dřevěná okna. Hodí se všude tam, kde chcete využívat přírodního ušlechtilého materiálu a kvalitní izolace. Dřevěná okna nabízejí delší životnost než ta plastová. Díky materiálu lze vyrobit nejrůznější tvary, což není možné u plastových oken. Na druhou stranu jsou dřevěná okna náročnější na vstupní investici.

Hliníková okna

Co nabízejí hliníková okna za výhody? Je to hlavně vysoká odolnost vůči větru a dešti oproti oknům dřevěným. Navíc okna z hliníku lze dát všude tam, kde potřebujete využít opravdu velké rozměry. To se uplatní často u moderních stylových domů, kde velkoplošná okna jsou typickým znakem. Hliník je pevný a ani po letech se nedeformuje. Vedle toho tato okna působí elegantně a štíhle. A díky své lehké konstrukci nezatěžují tolik stavební konstrukci.

Špaletová okna

Kdo upřednostňuje klasiku, ten si zřejmě vybere špaletová okna. Ta moderní jsou vyrobena tak, aby byla bezpečná, lehká na ovládání a dobře izolovala. Mají je v oblibě také památkáři, kteří je využívají při rekonstrukcích památkově chráněných historických budov.