zdroj: shutterstock.com

Počet vykradených bytů v roce 2015 vzrosl, je i váš byt v ohrožení?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Statistiky jsou neúprosné, počet vykradených bytů neklesá. Zloději dokáží snadno překonat bariéru v podobě oken i dveří a své techniky neustále zdokonalují. Pokud se chcete cítit v bezpečí, nezbývá vám, než investovat do bezpečnostních prvků. Ty mohou zlodějům vloupání do bytu znepříjemnit nebo je zcela odradit.

Jakým způsobem se k vám mohou zloději vloupat?

Nejrizikovější jsou byty v přízemí, do nichž mohou zloději snadno vniknout oknem. Avšak ani ve vyšších patrech domů si nemohou být obyvatelé zcela jisti. Zloděj se může do bytu ve vyšším patře dostat přes balkony. Zloději využívají zpravidla dvou metod. Odvrtání okna, kdy si mnohdy s pomocí pouhého šroubováku odjistí zvenčí kliku okna a vniknou do bytu.

Většina novějších oken je ale proti tomu útoku již chráněná. Druhou možností je rozbití okenní tabule a otevření oken či dveří. V takovém případě je vhodné mít uzamykací kliky, které nedovolí zloději okno otevřít.

Zloději si rovněž dokáží poradit s vchodovými dveřmi vašeho bytu. Obyčejné dveře pro ně nejsou překážkou. Mají hned několik možností, jak tuto bariéru překonat. Nejjednodušší je odvrtání zámku. V případě nutnosti se zloději mohou uchýlit k vylomení dveří nebo vysazení z pantů.

Jak se bránit?

Nikdy nemůžete tušit, jestli si zrovna váš byt či celou vaši oblast zloději nevyhlédnou. Chránit se můžete pouze investicí do bezpečnostních prvků.

Bezpečnostní dveře

Vstup do bytu z hlavní chodby můžete zabezpečit pouze vhodnými bezpečnostními dveřmi. Ty se rozdělují do několika kategorií podle míry bezpečnosti. Pro dostatečné zabezpečení například bytu v panelovém domě zvolte dveře spadající minimálně do třetí bezpečnostní třídy, případně do třídy vyšší. Takové dveře se dodávají i s novou zárubní.

Bezpečnostní dveře jsou vyrobeny z kvalitní odolné oceli, povrchová úprava však lahodí oku. Lze vybírat mezi několika barvami i mezi imitacemi různých druhů dřev. Těžké kovové jádro dveří znemožní dveře poškodit či vyvrtat jejich zámek. Bezpečnost však zvyšují i další prvky. Jedná se o čepy, které chrání panty dveří před vysazením dveřního křídla. Dále jsou bezpečnostní dveře vybaveny čepy, které zajíždí do stran i podlahy při otočení klíčem v zámku.

Na bezpečnosti dveří se podílí také zárubeň vyrobená z odolné oceli. Ta je připravena nést vysokou hmotnost dveří. Dále tato zárubeň těsně přiléhá ke dveřnímu křídlu a znemožňuje vypáčení dveří. Samotná zárubeň je vysoce stabilní díky ukotvení do zdi pomocí roxforových tyčí a následnému zalití betonem. Dveře této bezpečnostní kategorie proto zajistí výtečnou ochranu před vloupáním.

Bezpečnostní sklo pro rizikové byty v přízemí, zdroj: shutterstock.com
Bezpečnostní sklo pro rizikové byty v přízemí, zdroj: shutterstock.com

Jak na bezpečnost oken?

Okna v přízemí domu a okna ve vyšších patrech dosažitelná z balkonu lze zabezpečit hned dvojím způsobem. Proti rozbití se velmi osvědčilo bezpečnostní sklo, jehož překonání je časově mnohem náročnější.

Samotné bezpečnostní sklo vás však neochrání, když takové okno může lupič odvrtat. Proti tomuto způsobu vniknutí dovedou ochránit speciální bezpečnostní kliky na okna. Jejich mechanismus neumožňuje otočení kliky jinak než zevnitř. Bezpečnostních okenních klik existuje hned několik typů:

  • klika se speciálním mechanismem – vypadá jako obyčejná okenní klika, ale její vnitřní mechanismus zabraňuje manipulaci s klikou při odvrtání okna zlodějem
  • klika se zámkem – každá bezpečnostní klika je opatřena zámkem na klíček, každé okno lze tedy ještě po zavření uzamknout
  • klika s blokovacím tlačítkem – s klikou manipulovat lze pouze v případě stisknutí bezpečnostního knoflíku, tato bezpečnostní klika chrání nejen proti vniku zlodějů, ale také před otevřením okna dítětem