zdroj: shutterstock.com

Plastová okna kupujete jednou za život, investujte do těch kvalitních

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Když si pořídíte plastová okna, už se o ně nemusíte do konce života starat. Stačí z nich jen občas setřít prach a to je všechno. Navíc vám ročně ušetří desetitisíce za teplo, které by vám jinak uteklo starými okny ven. Proto se vyplatí hned na začátku investovat do opravdu kvalitních oken.

Lidé si nejvíc oblíbili plastová okna

Přestože není problém sehnat moderní dřevěná nebo hliníková okna, lidé dávají přednost oknům z plastu. Ty mají řadu velkých výhod:

  • výhodnější cena než za okna z jiných materiálů,
  • nulové nároky na údržbu,
  • snadné otevírání,
  • dlouhá životnost,
  • velký výběr barev a dezénů.
Plastové okno Efekt, zdroj: oknoplastik.cz
Plastové okno Efekt, zdroj: oknoplastik.cz

Plastová okna a počet komor

Víc komor, lepší okno? Tak tento příměr určitě neplatí. Mnohem směrodatnější je orientace podle hodnoty Uf. Ta udává, kolik tepla unikne přes rám ven. Z toho logicky vyplývá, že čím nižší hodnota Uf, tím lepší okna.

O tuto hodnotu se vždy vyplatí zajímat, a pokud ji prodejce neuvádí, nebojte se zeptat.

Ptejte se na typ těsnění

Dalším důležitým kritériem při výběru oken je typ použitého těsnění. Používají se tyto 2 typy:

  • dorazové těsnění (dvojité),
  • středové těsnění (trojité),

Pokud je těsnění jen dorazové, studený vzduch se zvenčí dostane až k interiérové straně okenního profilu, který se kvůli tomu orosí. Navíc pokud by vítr hnal déšť přímo proti oknům, dovnitř by se mohla dostat voda. Se středovým těsněním se těmto problémům vyhnete.

Plastové okno Sigma EVO se středním (trojitým) těsněním, zdroj: oknoplastik.cz
Plastové okno Sigma EVO se středním (trojitým) těsněním, zdroj: oknoplastik.cz

Výběr dodavatele plastových oken nepodceňte

Pokud už máte představu, jaká okna jsou pro vás ta pravá, je vhodný čas začít hledat dodavatele. Najděte si na internetu ceník plastových oken a rozměry. Pak se podívejte, jestli má vybraná firma na webu reference. Vždy je lepší vybírat si zavedenou společnost.

Při montáži plastových oken i při koupi samotných výrobků se ptejte na záruku. Ta obvykle bývá 5 let. Ale například Oknoplastik dává záruku 10 let. A pokud vám bude okna pravidelně chodit kontrolovat technik, za svá okna bez obav ručí i dlouhých 40 let.

Only registered users can comment.

  1. Dobrý den, musím souhlasit že investice do plastových oken by měla být jen jednou za život, nic méně pokud si vyberete nekvalitní okna, tak se může stát, že do pár let budete potřebovat nová okna. Aby jste výběru takovým nekvalitním oknům předešli je dobré aby jste při koupi požadovali aby okna byla vyrobena z profilu třídy A, ten je nejtlustší. Abyste žádali aby okna byla vyrobena z prvoplastu, ten lépe drží ve svárech. Na trhu je mnoho překupníků, kteří nemohou za kvalitu oken ručit, proto žádejte znát původ oken. Všechny mnou zmíněné informace si nechte zaznamenat do kupní smlouvy, pak budete mít větší jistotu, že tuto investici nebudete muset již opakovat.