zdroj: wikipedia.org

Plánujete velkou letní slavnost? Zajistěte účástníkům točené pivo

zdroj: wikipedia.org
zdroj: wikipedia.org

Léto je v plném proudu a teplé počasí přeje zahradním oslavám. Ať už chcete oslavit na vlastní zahradě narozeniny, svatbu nebo jen tak posedět s přáteli, bývá hlavní starostí zajištění občerstvení. V horkých dnech potěšíte nejen mužskou část hostů osvěžením v podobě čepovaného piva. Jak na to?

Co budete potřebovat?

Dokonalé osvěžení v horkém dni poskytne čerstvě načepované pivo. Každý se po něm vrhne určitě s větší chutí než po jeho lahvové variantě. V domácím prostředí můžete točené pivo podávat s pomocí různých pomocníků, záleží na vašich domácích podmínkách a vašich představách.

Zakoupit sud piva od oblíbeného pivovaru není problém. Teď jen, kde sehnat vybavení pro čepování. Pokud pořádáte častěji velké akce nebo si rádi natočíte pivo sami i ve všední den, vyplatí se vám pořídit vlastní čepovací zařízení. Ale pro ojedinělé akce je výhodnější si vše potřebné pronajmout.

Párty pípa

Možností je hned několik. V některých případech si vystačíte s pouhou party pípou. Ta zajistí čepování piva a zároveň s její pomocí tlakujete sud. Ale chlazení si musíte zajistit sami. Party pípu tedy využijete, pokud máte chladný sklep, kde pivo předem vychladíte. Nebo zde ideálně pivo budete zároveň i po celou akci čepovat.

Výčepní zařízení

U většiny moderních domů však sklep chybí a nezbývá než zajistit chlazení s pomocí elektrického přístroje. Výčepní zařízení s chlazením existuje ve dvou variantách a liší se ve způsobu tlakování piva. Tlak lze vytvářet ručním pumpováním nebo využijete kompresor, který vám práci usnadní. Kompresor může být buď vzduchový nebo na bombičky s oxidem uhličitým, který se vyznačuje menší hlučností.

Narážecí hlava

Nezapomeňte, že k pivní pípě budete ještě potřebovat narážecí hlavu (zkráceně též naražeč). Ale pozor, existují tři typy narážecích hlav, takže si zjistěte, kterou z nich používá váš oblíbený pivovar. Poslední pomůckou k čepování piva jsou hadice a rychlospojky, tím je vybavení pro domácí čepování piva kompletní.

Kolik to bude stát?

Existují firmy, které se specializují na zapůjčování potřeb pro různé párty. Můžete zde zapůjčit libovolné potřeby od dostatečného počtu židlí (ať už si přejete klasické židle nebo pivní sety, tedy stoly lemované ze dvou stran lavicemi), přes půjčení párty stanů, které vás ochrání před nepřízní počasí. A samozřejmostí je také možnost zapůjčení party píp či čepovacích zařízení.

A na kolik tedy vyjde půjčovné? Obyčejnou pípu s ruční pumpičkou si lze vypůjčit za 50 Kč na den. Čepovací chladící zařízení s kompresorem vyjde zhruba na 300 Kč/den.

Pivní sud neboli keg

Průřez pivním sudem, zdroj: wikipedia.org
Průřez pivním sudem, zdroj: wikipedia.org

Další náklady již závisí pouze na vaší spotřebě. V závislosti na počtu účastníků akce, objednejte dostatečně velký sud piva. Nejmenší soudky piva mají objem pouhých 5 litrů, tedy 10 piv. Tyto soudky využijete jen při menším setkání rodiny a nepotřebujete k nim pípu.

Pro větší akci jsou nejvyhledávanější 30 litrové sudy (neboli štěně), ale vše pochopitelně závisí na počtu hostů holdujícím pivu.

Ceny piva se pochopitelně liší pivovar od pivovaru, ale orientačně se ceny za 15-ti litrový sud pohybují kolem 600 Kč, za 30-ti litrový sud potom dáte 900 – 1 100 Kč a 50 litrů piva vyjde něco přes 1 400 Kč.

Lehce si tak můžete spočítat, že sudové pivo vás vyjde dráže, než pivo lahvové.