zdroj: shutterstock.com

Odšťavňovače se neustále vyvíjejí, jaké jsou nejnovější trendy?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Odšťavňovače byly ještě před nedávnem pouze výsadou moderních barů, které se zaměřovaly na přípravu nápojů z čerstvého ovoce. Příprava drinků z čerstvého ovoce se stává stále více populární i v mnoha domácnostech se vzrůstajícím trendem zdravé výživy. V dnešní době si již odšťavňovače může pořídit jakákoliv domácnost. Na trhu jsou dostupné nejobyčejnější již od několika stokorun. Stačí si jen vybrat ten správný model, který by vyhovoval vašim požadavkům.

Od výroby prvního odšťavňovače uběhlo již mnoho let. Od té doby se také zásadně změnila technologie, kterou přístroje využívají, aby z potravin dostaly potřebnou šťávu. Na našem trhu je v současnosti nabídka odšťavňovačů velice pestrá. Každá domácnost má možnost si vybrat druh, který bude nejvíce vyhovovat.

Dříve byly odšťavňovače velké a nevzhledné stroje, které kazily vzhled celé místnosti. Moderní odšťavňovače nejenže jsou mnohem účinnější, ale jejich moderní design dokáže vaši kuchyň ještě ozdobit. V dnešním článku si uvedeme jen základní tipy jak vybrat odšťavňovač, detailnější popis jednotlivých typů bude následovat v některém z dalších článků.

Vybrat správný model je velice důležité

Moderní odšťavňovače se v dnešní době liší mnoha ohledech. Hlavním a nejdůležitějším kritériem by pro vás měla při výběru odšťavňovače být především technologie odšťavňování. Různé přístroje totiž využívají různé metody odšťavňování, které mají odlišné přednosti a také účinky.

Univerzální odšťavňovače se dělí do dvou základních kategorií:

  • Odstředivé odšťavňovače
  • Šnekové odšťavňovače

Odstředivé odšťavňovače pro každého

Odstředivé odšťavňovače nejprve potravinu při vysokých otáčkách rozmělní na jemném struhadle a následně nechají přecedit přes drobné síto. Výsledkem je maximální množství šťávy z celé potraviny. Je vhodné především pro ovoce a zeleninu s větším množstvím šťávy. Také oceníte vysokou rychlost odšťavňování, snadné čištění a nízkou cenu.

Odšťavňovač odstředivý Catler JE4011 5 690 Kč, zdroj: eujuicers.cz
Odšťavňovač odstředivý Catler JE4011 5 690 Kč, zdroj: eujuicers.cz

Nevýhodou je, že se při tomto procesu snižuje kvalita šťávy (ztrácí se část vitamínů) kvůli vysokým otáčkám. Tento typ odšťavňování také není vhodný na některé druhy zeleniny či ovoce.

Šnekové odšťavňovače jsou novým trendem

Šnekové odšťavňovače pracují při nižších otáčkách a potravina je v jeho útrobách rozdrcena a rozetřena. Šťáva je lisována pomocí jednoho šneku nebo mezi dvěma válečky přes nerezové síto. Právě různou jemností těchto sít dosáhnete různé konzistence výsledné šťávy. Můžete tak snadno vytvořit i různé krémy, kaše nebo omáčky.

Odšťavňovač Omega 8004 9120 Kč, zdroj: eujuicers.cz
Odšťavňovač šnekový Omega 8004 9120 Kč, zdroj: eujuicers.cz

Největší předností je, že tento druh odšťavňovače dokáže vylisovat šťávu i z listové zeleniny, obilnin nebo produktů s menším obsahem dužiny. Nevýhodou bývá zejména vyšší cena.

Only registered users can comment.