zdroj: shutterstock.com

Moderních střešních oken se nemusíte obávat

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Podkrovní prostory v domě se stále více využívají jako obytné prostory. Díky moderním technologiím a výrobkům můžete z dosud nevyužívaných prostor na půdě vytvořit přepychovou místnost k bydlení. Není to práce jednoduchá, ale výsledek opravdu stojí ta to. Kvalitně navržená a vybavená podkrovní místnost se stane skvostem každé stavby. Nezbytnou součástí jsou ovšem střešní okna a jejich příslušenství.

Podkrovní místnosti potřebují dostatek světla

Rozvržení podkrovní místnosti se od ostatních místností poměrně dost liší. Na to musíme myslet při plánování místnosti i při následovném rozvržení nábytku. Součástí těchto místností je zkosená stěna. Ovšem stejně, jako ostatní místnosti, musí být i podkroví dostatečně osvětlené. Právě zkosená stěna se střechou jsou ideálním místem pro okna.

Podkrovní místnosti mají specifické požadavky na rozmístění, zdroj: shutterstock.com
Podkrovní místnosti mají specifické požadavky na rozmístění, zdroj: shutterstock.com

Střešní okna jsou součástí každého podkroví. Právě střešní okna dodávají místnosti dostatek světla, abychom přes den nemuseli zbytečně plýtvat elektrickou energií na osvětlení. Správné umístění střešního okna je také velice důležité. Záleží na rozměrech místnosti. Při plánování umístění střešních oken je lepší raději dát dvě menší okna, než jedno velké doprostřed, které nezvládne roznést světlo po celé místnosti.

Tepelných ztrát se bát nemusíte

Mnozí z nás si stále myslí, že střešním oknem bude z podkrovních místností zbytečně unikat drahocenné teplo, a proto se snaží dávat oken méně, na úkor kvalitního prosvětlení místnosti. Tato domněnka je v dnešní době veliký omyl. Když střešní okna teprve začínala, jejich technologie ještě nebyla dokonalá a k těmto únikům opravdu docházelo. Díky moderní výrobě a širokému sortimentu příslušenství ke střešním oknům již k únikům tepla téměř nedochází.

Věděli jste, že i u střešních oken lze použít trojsklo? Vyplatí se zejména v horších klimatických podmínkách nebo domech v pasivním standardu.

Montážní doplňky slouží k usnadnění montáže střešního okna, zároveň zajišťují dokonalé napojení instalovaného okna na střešní plášť a optimální izolaci okna. Díky zateplovacím sadám, jsou okna opravdu dokonale izolována. Musíte ovšem zvolit kvalitního a prověřeného výrobce. Na českém trhu je nejznámější VELUX Česko. Neméně důležitá je i odborná instalace, která zajistí, že okno bude splňovat všechny uvedené vlastnosti.

Půdní byt nemusí být tmavý, zdroj: shutterstock.com
Půdní byt nemusí být tmavý, zdroj: shutterstock.com

Pro nákup střešního okna volte raději stabilní a prověřené společnosti s tradicí. Navíc se vždy snažte sehnat maximální množství referencí na vybranou firmu. Pokud výběr podceníte, může se vám stát nepříjemná nehoda a zničit vybavení bytu.

Doplňky vám zajistí dokonalý chod a pohodlí

zdroj: veluxeshop.cz
zdroj: veluxeshop.cz

Stejně jako ostatní druhy oken, i okna střešní nabízejí svým zákazníkům široký sortiment příslušenství. Toto příslušenství vám dokáže velice usnadnit manipulaci s oknem. Dále pak zdokonalí jeho funkce a zajistí vaše maximální pohodlí. Tyto doplňky se skládají z několika základních prvků. První součástí jsou montážní doplňky. Tyto doplňky zvýší tepelnou izolaci a zajistí snadnější manipulaci.

Další součástí jsou ovládací prvky. Díky těmto komponentům si můžete usnadnit ovládání střešního okna a jeho chod. Obzvlášť u hůře dostupných míst se přímo nabízí využití elektrického ovládání střešních oken.

Dalšími součástmi jsou dekorativní a zastiňovací prvky. Tyto doplňky nemají na funkčnost střešního okna žádný vliv. Ovšem dokáží zvýšit jeho užitné vlastnosti a stávají se velice vyhledávaným přínosem zejména v místech s vyšší sluneční aktivitou (jižní strana domu). Navíc v dnešní době, kdy se velice hledí na designovou stránku domova jsou jistě důležité i dekorativní části oken.

Nejdůležitějším doplňkem střešních oken jsou rolety a žaluzie

veluxeshop.cz
zdroj: veluxeshop.cz

Rolety a žaluzie VELUX se staly opravdu nezbytnou součástí každého střešního okna. Díky nim můžeme regulovat proud slunečního záření, které vniká do místnosti, ale mají také mnoho dalších vlastností. Užitné vlastnosti rolet velice záleží na typu rolety, který si zvolíte.

Druhů rolet je opravdu mnoho a záleží je na vás, jakou si vyberete a jaké vlastnosti vám budou vyhovovat. Druhy rolet jsou zcela zatemňující rolety, zastiňovací rolety, plisované rolety, rolety pro světlíky nebo venkovní rolety. Žaluzie jsou pevné lamelové.

Only registered users can comment.

  1. Jaká je maximální možná velikost střešního okna, která se běžně dělá?

  2. VELUX žaluzie nejsou za přijatelnou cenu, ale skutečnost, že společnost vyrábí nejlepší okno

  3. Ja bydlím v podkrovní světničce a díky velké střešní okně mám dost světla. Citím se jako princezna v mé království.