Méně rizik při nákupu nemovitosti? Realitní seznamka!

Růst cen nemovitostí nutí kupující k rychlému jednání a pořízení nové nemovitosti co nejdříve. Pozor však na několik rizik, která číhají na ukvapené kupující. Co vše je nutné ověřit a jak postupovat při koupi vysněného bydlení?

www.ziphome.czKupte raději hned

Rostoucí poptávka po nemovitostech způsobila zvýšení pořizovacích cen, ale také vyvíjí mnohem vyšší tlak na kupující. Ti jsou si vědomi současné příznivé ekonomické situace a nízkých sazeb u hypotečních úvěrů a snaží se vyřešit bytovou situaci co nejdříve.

Menší počet bytů k prodeji, především v novostavbách, znamená, že kupující často jedná ukvapeně. Ráno si během deseti vteřin pročte inzerát, za tři hodiny si domluví prohlídku, po patnácti minutách podepisuje rezervační smlouvu, a ještě ten večer skládá zálohu.

Velký podíl na podobném scénáři mají realitní makléři, kteří se snaží nemovitost prodat co nejdříve a drobnými triky pobízejí kupujícího k rychlému jednání.

Investice na celý život vyžaduje čas a kontrolu

Jak dlouho se chystáte koupit nemovitost? Zřejmě několik let. Jak dlouho se chystáte nemovitost využívat? Pravděpodobně desítky let. Zpomalte! Pečlivě si zkontrolujte několik důležitých skutečností, než se zavážete ke koupi.

Formální stav nemovitosti

Vaše kroky povedou na katastr nemovitostí a na stavební úřad. Oba úřady již můžete navštívit virtuálně a vyžádat si potřebnou dokumentaci. Zajímat vás musí úplný výpis z katastru nemovitostí a územní plán.

Na výpisu z katastru nemovitostí je třeba prověřit, jestli se k nemovitosti neváže zástavní právo, není předmětem exekučního řízení nebo není zatížená věcným břemenem. Překontrolujte, zda není u nemovitosti plomba. Pokud je nemovitost ve společném jmění manželů, je třeba při prodeji jednat s oběma.

Problémy vznikají například při probíhajícím rozvodovém řízení. U rodinných domů si zkontrolujte i vlastnictví pozemků u domu a v nejbližším okolí. Prověřte také nejrůznější přístavby a nadstavby, které často nebývají v katastru zaneseny.

Územní plán vás musí zajímat jak v případě nákupu rodinného domu, tak i bytu. Vždy se vás bude týkat, zda v nejbližším okolí nemá vzniknout průmyslový areál nebo dálniční přivaděč.

bytů k prodeji

Technický stav nemovitosti

Prověřit musíte stav rodinného domu i bytu. U bytu se dále zajímejte o stav bytového domu, ke kterému byt náleží. Je možné si na prohlídku vzít s sebou stavebního technika, který vás upozorní na možná rizika a odhadne i cenu nejnutnějších investic.

U bytového domu se zajímejte o hospodaření družstva vlastníků. Nemůže vám stačit jen aktuální výše fondu oprav, zjistěte si i plánované práce na domě do budoucna. Jestliže je nutné za tři roky položit novou střechu, zateplit fasádu a vyměnit okna, fond oprav vzroste i několikanásobně.

Lokalita vhodná k bydlení

Než podepíšete rezervační smlouvu, prohlédněte si i širší okolí. Projděte se do obchodu, zajeďte od domu ráno do školy nebo do zaměstnání. Zkuste si parkování okolo páté hodiny odpolední. Sedněte si ve večerních hodinách v blízkém okolí a dávejte pozor, zda není u domu velký hluk. Zajímejte se, jaké jsou vztahy v sousedství i kteří sousedé mají hlučného domácího mazlíčka.

Nejrychlejší cesta, jak rizika odhalit

Na vše uvedené se můžete zeptat prodejce. Bohužel je třeba počítat s tím, že když jednáte s realitním makléřem, dozvíte se velmi málo. Sousedské vztahy budou vynikající, v okolí domu není nikdy hluk ani zápach, zastávka autobusu je pár kroků, fond oprav je nízký, žádné investice se neplánují, vlastnictví nemovitosti si agent pečlivě prověřil a neshledal sebemenší problém.

Při jednání s majitelem se dozvíte mnohem více. I kdyby se pokusil některé skutečnosti zamlčet, vždy z jednání vycítíte problém. Výborné jsou služby realitní seznamky ZipHome, která umožňuje přímý prodej nemovitostí. Seznámíte se a jednáte přímo s majitelem, přitom za vás služba prověří právní stav nemovitosti.

Chcete vědět více? www.ziphome.cz

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Kristýna Novotná

Komentáře nejsou povoleny.