zdroj: shutterstock.com

Matrace z líné pěny jako základ zdravého spánku

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Dobře se vyspat je základem úspěšného dne. Velký vliv na to má vaše postel a zejména matrace. Proto je důležité při její koupi pečlivě vybírat z pestré nabídky trhu a zvolit typ matrace, která se bude zdát nejen pohodlná, ale také bude vytvářet správnou oporu pro vaši páteř. Moderním a propagovaným materiálem pro výrobu matrací je tzv. líná pěna. Jsou matrace z líné pěny vhodné právě pro vaše zdravé spaní?

Co je to líná pěna?

Líná pěna, jinak známá i pod názvy paměťová pěna či viskoelastická pěna, byla původně vyvinuta pro pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko, aby se zamezilo vzniku proleženin. Líná pěna byla také zkoumána a využívána pro potřeby astronautů, které měla chránit proti vysokému tlaku vznikajícímu při startu raketoplánu. Díky svým výhodným vlastnostem však tento materiál pronikl i do běžného života a začal se používat při výrobě matrací i polštářů.

Líná pěna je vynálezem sedmdesátých let, určeným primárně pro potřeby NASA. Postupně se, jako řada jiných materiálů, dostala do běžných domácností.

Líná pěna je vyrobena z viskoelastického materiálu se strukturou otevřených buněk. Vlastnosti líné pěny se mění v závislosti na teplotě. Materiál pod vlivem tepla lidského těla měkne a snadno se přizpůsobí jeho tvaru. Po opuštění lůžka pěna vychladá, tvrdne a postupně se vrací do původního tvaru. Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, naše těla jsou velice rozdílná, proto neexistuje univerzální matrace, která by vyhovovala všem. Je důležité si jednotlivé typy vyzkoušet a až pak je případně zakoupit.

Detail funkce paměťové pěny, zdroj: wikipedia.org
Detail funkce paměťové pěny, zdroj: wikipedia.org

Výhody a nevýhody

Matrace z líné pěny jsou vyráběny pouze jako matrace sendvičové, tedy matrace, které se skládají z několika vrstev různých materiálů. Z líné pěny je vyrobena pouze vrchní vrstva matrace. Tato vrstva může být různě vysoká, přičemž čím vyšší tato vrstva je, tím  vyšší komfort spánku může matrace nabídnout. Zároveň by však vrstva líné pěny neměla přesáhnout 7 cm, v takovém případě by hrozilo špatné odvádění tepla a vlhkosti z jádra matrace.

Výhody

 • Pružná struktura odolná proti tlaku zajišťuje dlouhou životnost materiálu bez ztráty kvality.
 • Líná pěna reaguje na teplotu lidského těla, vlivem teploty měkne, přizpůsobuje se tvaru těla a poskytuje měkké ležení. Tuto vlastnost ocení lidé upoutaní na lůžko, lze tak předejít vzniku proleženin.
 • Otevřená buněčná struktura zajišťuje kvalitní odvětrání vlhkosti. V matraci se tak nachází prostředí, které není příznivé pro život roztočů a plísní. Díky tomu je tento typ matrace vhodný pro alergiky.
 • Cenová dostupnost.
 • Nízká hmotnost umožňuje snadnou manipulaci s matrací při stěhování.
 • Hmotnost těla se na matraci z líné pěny rovnoměrně rozkládá, páteř tak získává optimální oporu.
 • Líná pěna vytváří velmi nízký zpětný odpor na ležící tělo. Díky tomu se snižuje potřeba otočení těla během noci a spánek se stává klidnějším.
 • Líná pěna tlumí pohyby partnera během noci, proto je vhodná i k výrobě partnerských matrací.

Nevýhody

 • Matrace z líné pěny není vhodná pro děti, jejichž páteř se teprve vyvíjí.
 • Nevyhovuje lidem, kteří upřednostňují tvrdší postele.
 • Paměťový efekt, tedy vlastnost materiálu, kdy při přetočení těla matraci chvíli trvá, než změní svůj tvar, nemusí některým lidem vyhovovat, mnoho lidí potřebuje delší čas, než si na tento typ spaní zvykne. Někomu matrace z líné pěny nevyhovuje ani po delším čase zvykání.
 • Různá kvalita materiálu – matrace z líné pěny se vyrábí v odlišné kvalitě v závislosti na hustotě pěny, přičemž méně hustá struktura pěny snižuje její životnost a zvyšuje riziko proležení matrace. Kvalitu použité líné pěny lze však při nákupu jen stěží rozeznat. Někdy může být varovným signálem příliš nízká cena.

Only registered users can comment.

 1. na pěnu je opravdu nutné si zvykat, já ji mám a vím o čem mluvím, ale pak je spaní na takové matraci opravdu lahoda, za mě fakt super