mandaly

Mandaly proti stresu i do interiéru

Slovo mandala pochází ze starověkého indického sanskrtu, který je považován za jeden z nejstarších jazyků. V doslovném překladu se jedná o kruh, který je považován za symbol nekonečna, zároveň také za střed energie, která se točí uvnitř něj a nikam se nepohne. 

Kruh bývá středem každé mandaly, aby všechny tyto symboly představoval. Celkový vzhled mandaly však nemusí být zrovna kruhový, právě naopak, různé tvary jsou více kreativní a představují více námětů na přemýšlení.

Jak již bylo řečeno, mandaly jsou tradice, která sahá do daleké minulosti lidstva, denně se s nimi setkává každý z nás, i když si to přímo neuvědomujete, největší prezentací bývají v přírodě – slunce, měsíc, slunečnice apod. 

Mandala je vyobrazení pocitů a emocí do různých obrazců, které přináší harmonii, souběžně jsou také brány vždy za originální, protože do nich autor promítá sám sebe.

Jak šel čas s mandalou

I když se časem nevyvíjí tvar kruhu, vyvíjí se vzhled mandaly, které jsou dotvářeny barvou a jednotlivými tahy. Dříve byly především poselstvím a symbolem pro různé kultury a náboženství. Do novodobější verze mandaly přivedl C. G. Jung na začátku 20. století, což byl švýcarský psycholog. 

Od té doby se používají mandaly i u psychologů, kteří se tak učí číst vaši osobnost, otestují vaši psychiku a povahu – zda nejste příliš pesimističtí, nemáte sklony k násilí nebo nejste až moc důvěřiví. 

V současné době jsou velikým trendem, lidé je často lepí na okna, aby v domově proudila síla a vyvážená nálada.

Druhy mandal

Mandaly si můžete samostatně vytvořit doma, častým pomocníkem bývá kružítko, které vám zajistí přesné tahy kruhů. Můžete si však koupit i různé omalovánky s mandalou ve kterých můžete vykreslovat podle nálady, přičemž každá barva vyjádří to, co cítíte. Existují omalovánky pro dospělé i jednodušší pro děti.

antistresové omalovánky

Mandaly jsou také k dostání jako antistresové omalovánky, které vás zklidní a uvedou do jiného světa. Jsou nejen skvělým vyplněním volného času, ale také jsou vhodné pro vaši psychiku, když se chcete zklidnit, naučit se soustředit na věci nebo meditovat. Čím je mandala složitější, tím větší vám přináší užitek, jste totiž donuceni vykreslovat přesně. 

Význam mandaly

Všechny mandaly uvnitř sebe skrývají vlastní význam, který dotváří jejich podstatu. Správně číst mandalu je obtížné, protože celý její význam vidí pouze její autor. I tak však existují návody, jak se dozvědět něco více o pocitech autora a sdělení veřejnosti, zaměřte se na následující tvary a barvy, které vám při čtení mohou pomoci:

  • trojúhelník – vitalita
  • srdce – láska
  • hvězda – svoboda
  • květina – krása
  • bílá – čistota
  • červená – vášeň
  • černá – smrt
  • modrá – klid
  • zelená – naděje
  • fialová – inspirace

Dnešní uspěchaná doba nedává moc prostor pro zamyšlení, odložte tedy mobilní telefony, tablety a počítače, vezměte si do ruky tužku a nechte působit své podvědomí. Výslednou mandalu si pak můžete nalepit na zeď, nástěnku či v případě průhledných materiálů i na okno.