Malování bytu: Tři základní pravidla pro výběr správné barvy
Při zařizování interiéru nezáleží pouze na výběru vhodného nábytku. Celkový dojem z jednotlivých místností výrazně ovlivňuje také barva stěn a stropu. Jaké barvy vybrat a jak je kombinovat, abychom dosáhli příjemné atmosféry v celém interiéru? Volte barvy lichotící nábytku v místnosti, držte se svého vkusu a tří základních pravidel pro výběr správné barvy.
1. Charakter místnosti
Prvním kritériem, které je nutné při výběru barvy zvážit, je charakter místnosti. V tomto případě se bere v potaz vliv barev na naši psychiku. Místnosti, v nichž trávíme aktivně svůj den, tedy obývací pokoj či kuchyně, si žádají teplé barvy (odstíny žluté, oranžové a červené), které fyzickou aktivitu podporují.
Naopak místnosti určené k odpočinku, především ložnice, je vhodné vymalovat uklidňujícími světlými odstíny studených barev, ideální volbou je modrá, tyrkysová, případně zelená. Tyto barvy uvolňují a navozují klidnou atmosféru potřebnou pro bezproblémové usnutí.
Dětský pokoj je zpravidla svým charakterem nejednoznačný. Na jednu stranu si zde děti přes den hrají a jejich dobrou náladu při denních aktivitách by podpořily teplé barvy. Ovšem je třeba pomyslet na to, že děti v pokoji také spí, proto mnoho rodičů v případě dětského pokoje sahá raději k tlumenějším odstínům teplých barev či k jemným odstínům barev studených.
2. Orientace ke světovým stranám
Volba barev závisí i na orientaci konkrétní místnosti ke světovým stranám. V místnostech, jejichž okna jsou orientována na sever či východ, je přes den méně světla, oživí je proto teplé zářivé barvy. Pokud však máte na sever otočenou ložnici, zůstaňte u barev studených, pouze zvolte co nejsvětlejší odstín.
Místnosti orientované na jih či západ jsou naopak oživovány slunečními paprsky, můžeme zde samozřejmě využívat barev teplých, ale s menší obavou zde lze použít i barev studených právě například v dětském pokoji. Vlivem dostatku přímého slunečního záření se i studené barvy rozjasní.
3. Rozměry místnosti
Velký vliv na výběr barvy mají i rozměry místnosti.
Malé místnosti, které potřebují zvětšit alespoň opticky, je vhodné vymalovat světlými odstíny, případně barvou bílou, která působí velmi vzdušně a získává opět na oblibě nejen u malých místností pro svou neutralitu, která umožňuje vybavit pokoj nábytkem či doplňky ve výrazné barvě. V žádném případě však do malých prostor nepoužívejte syté tmavé barvy. Ty si ponechte pouze do větších místností. Ale ani tam sytou barvu nepoužívejte na všechny stěny. Sytá tmavá barva je vhodná spíše jako doplněk či kontrast na jednu či dvě stěny místnosti.
Místnosti s vysokým stropem potřebují naopak opticky snížit. Tomu napomůže tmavší výmalba stěn se světlým pásem u stropu a světlým (nejčastěji bílým) stropem. Pokud místnost s vysokým stropem vymalujeme světlou barvou, pouze strop tmavým odstínem, místnost se opticky sníží a navíc rozšíří, tato varianta je proto vhodná do malé místnosti s vysokým stropem.
Opticky zvětšit či snížit místnost lze nejen volbou vhodných barevných odstínů, ale také případným vzorem na stěnách. Vodorovné pruhy rozšiřují a snižují místnost, svislé pruhy naopak místnost opticky zvyšují. Napomoci optickému zvětšení prostoru místnosti mohou také drobné jemné vzory na stěnách.
Dobrý večer, vypíchla bych zejména nábytek a podlahu, od jejich barvy a stylu bych odvozovala barvu zdí.A možná takový tip, doporučila bych namísto klasické barvy vinyl, sice stojí víc, ale míň ho spotřebujete.