Vnitřní parapety

Malé, ale užitečné… takové jsou parapety

Venkovní i vnitřní parapety je možné pořídit v několika materiálových a barevných provedeních, které se liší svou odolností a s ní související životností, ale také pořizovací cenou. Ačkoli nejsou rozměrově výrazné, patří mezi užitečné součásti budov (exteriéru i jejich interiérů).

Jaké funkce plní parapety

Vnitřní parapety plní primárně dekorační funkci. Lidé na ně umisťují květináče s rostlinami, kterými oživují svou domácnost. Můžete se o něj opřít, když se díváte z okna…

Naproti tomu venkovní parapety plní funkci ochrannou. Chrání totiž fasádu před vodními srážkami. Samozřejmě na ně můžete také umístit truhlíky s květinami. Pokud však bydlíte ve vyšších patrech, doporučujeme jejich zabezpečení proti pádu, např. pomocí ohrádky.

Parapety do exteriéru

Nejčastěji se setkáváme s těmito typy vnějších parapetů – pozinkované a hliníkové, v menší míře pak s kamennými.

Pozinkované parapety

Nejvýhodnější parapet do exteriéru z hlediska ceny je ten z pozinkovaného ocelového plechu. Jeho povrch chrání speciální povlak, který má zajistit delší životnost parapetu.

Hliníkové parapetní desky

Hliníkové parapety, ať už tažené nebo ohýbané, mají v porovnání s předešlým typem parapetu lepší vzhled a jsou kvalitnější (vyznačují se vyšší odolností). Jejich kvalita je však vykoupena vyšší pořizovací cenou.

Interiérové parapetní desky

Vnitřní parapety jsou vyráběny nejčastěji z PVC nebo dřevotřísky, setkat se však můžeme také s kamennými.

PVC parapety

Pro výrobu plastových parapetů se využívá kvalitní PVC, jehož povrch se kryje speciální PVC fólie. Ta zajišťuje jejich vyšší odolnost a líbivější vzhled.

parapety

Parapety z dřevotřísky

Základem těchto parapetů je dřevotřísková deska, na níž je nalepená horní krycí vrstva. Spodní strana desky je impregnována proti vlhkosti.

Parapety jsou vhodné do místnosti, kde nepřesahuje vzdušná vlhkost 60 %. Při vyšších hodnotách vzdušné vlhkosti může docházet k deformaci (zvlnění) parapetů.

Kde si mohu objednat vybrané parapety?

Pro objednání parapetních desek využijte online konfigurátor parapetů. Projděte celým objednávkovým procesem až k závěrečnému odeslání své objednávky. Poté vyčkejte na její vyřízení.

Kdo mi pomůže osadit okna parapety?

Na okna si můžete nasadit parapety svépomocí. Pokud si na tuto činnost netroufáte, zkuste v seznamu montážníků najít takového, který je nejblíže vašemu bydlišti.