zdroj: shutterstock.com

Kuchyně a jídelna zvlášť nebo dohromady?

zdroj: shutterstock.com

V jakém prostředí stolujete? Máte vlastní samostatnou jídelnu? Nebo je jídelní kout součástí vaší kuchyně nebo snad rovnou celého obývacího prostoru? V klasických bytech bývá většinou „jídelna“ součástí kuchyně, lépe řečeno se jedná jen o jídelní kout. Co je lepší? Na to se podíváme v dnešním článku.

Jedna velká místnost je dnešní trend

U nových domů si jejich majitelé často rozvrhnou vše tak, aby byly prostory vzdušné, což znamená, že jídelní stoly bývají poblíž kuchyně, která bývá poblíž obývacího pokoje a celkově dohromady tak tvoří jednu velkou místnost, která je propojená a multifunkční.

Má to určitě svoje výhody, ale také jisté nevýhody. Určitě je výhodou, že máte pocit velkého prostoru. Nejste stísněni v jedné malé místnůstce. Určitě by někdo považoval za výhodu také to, že při vaření a následně při jídle rovnou z židle vidíte na televizi, není tak nutné pořizovat druhou do kuchyně, jak to dnes nezřídka bývá zvykem.

Na druhou stranu ovšem propojená kuchyně, jídelna a obývák mívají svá negativa. Je jimi především to, že se navzájem rodinní příslušníci ruší. Ten, kdo zrovna něco dělá v kuchyni, vaří nebo si chystá svačinu či umývá nádobí obvykle ruší toho, kdo sedí na gauči a sleduje televizi.

Pozor na dobré odvětrání prostor

Dalším faktorem je pak vůně, která z kuchyně vychází při vaření. Dobrá pečeně nebo jiné jídlo určitě většině lidí voní, ale cítit ještě pozdě večer, nebo když máte návštěvu není příhodné. V těchto ohledech jsou nepochybně oddělené místnosti výhodou. Avšak při dobrém odvětrání nemusí být problém ani ve spojených místnostech.

Využívejte netradiční způsoby oddělení místností

Je také možné nábytek pro konkrétní účely alespoň opticky oddělit. Nabízejí se úplné nebo částečné příčky, květinové stěny, paravány nebo závěsy. Tím sice neodpadne rušivý element hluku ani pachu, ale vytvoří se tím jistý dojem soukromí. Zápachy se pak musejí řešit pomocí dobrého odsavače, otevřených oken, nebo aromalampy či voňky do zástrčky, nebo jejich společnou kombinací.

Only registered users can comment.

  1. Raději teda zvlášť alespoň není binec a smrad po celém bytě